Valresultat Härnösand 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Härnösand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,8 %
Röstberättigade
19 682
Avgivna röster
15 902
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2006 i Härnösand

Riksdagsvalet 2006 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 20139,5 %
MModeraterna2 98419,0 %
CCenterpartiet1 81511,6 %
VVänsterpartiet1 0927,0 %
MPMiljöpartiet de gröna8845,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7875,0 %
KDKristdemokraterna7714,9 %
SJVPSJVP5393,4 %
SDSverigedemokraterna3402,2 %
Övriga partier2871,8 %

Landstingsvalet 2006 i Härnösand

Landstingsvalet 2006 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVPSJVP5 05832,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 47529,0 %
MModeraterna2 04413,3 %
CCenterpartiet1 2548,1 %
VVänsterpartiet8135,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6043,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5103,3 %
KDKristdemokraterna4502,9 %
SDSverigedemokraterna1801,2 %
Övriga partier320,2 %

Kommunvalet 2006 i Härnösand

Kommunvalet 2006 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 35234,3 %
MModeraterna2 46915,8 %
CCenterpartiet2 12713,6 %
SJVPSJVP2 06913,3 %
VVänsterpartiet1 0676,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9726,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8115,2 %
KDKristdemokraterna5103,3 %
SDSverigedemokraterna2041,3 %
Övriga partier200,1 %

Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
  • SJVP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härnösand per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,2 %43,2 %36,7 %39,6 %34,8 %
M19,0 %22,4 %15,5 %13,1 %12,3 %14,7 %
C11,6 %7,4 %6,5 %9,9 %7,6 %6,7 %
V7,0 %6,4 %6,4 %8,9 %6,4 %7,4 %
MP5,6 %8,1 %7,0 %4,3 %6,0 %8,4 %
L5,0 %5,5 %3,3 %3,2 %2,6 %3,6 %
KD4,9 %4,1 %3,3 %5,3 %4,7 %5,3 %
Övr4,0 %5,9 %14,9 %18,6 %20,9 %19,2 %
SJVP3,4 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande80,8 %83,6 %85,4 %87,3 %84,4 %84,7 %

Valdeltagande i Härnösand 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härnösand 2006

Så skiljer sig Härnösand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 19,0 % i Härnösand mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,3
  • C +3,7
  • SJVP +3,2
  • V +1,1

Svagare än i riket

  • M −7,1
  • FP −2,5
  • KD −1,7
  • SD −0,8

Valdeltagande i Härnösand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Härnösand på plats 124 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Härnösand är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Gådeåstaden-Lägret-Torsvik till 86,8 % i Häggdånger.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsjö (47,0 %) och sitt svagaste i Centrum S (28,7 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för SJVP, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 3,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • SJVP +9,8
  • S −5,2
  • M −3,2
  • C +2,1
  • KD −1,6
  • MP +0,6
  • FP +0,2
  • V −0,1

Största parti i Härnösand sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härnösand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,8 %84,7 %
2022Socialdemokraterna39,6 %84,4 %
2018Socialdemokraterna36,7 %87,3 %
2014Socialdemokraterna43,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna40,2 %83,6 %
2006Socialdemokraterna39,5 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härnösand, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunne-ViksjöS32,7 %S28,8 %81,2 %
BrännanS42,2 %S34,8 %85,0 %
Centrum NS35,8 %S31,7 %79,4 %
Centrum SS28,7 %S26,0 %77,3 %
Eriksdal-Gånsviksdalen-PrästjordenS42,3 %S35,9 %85,6 %
Gådeåstaden-Lägret-TorsvikS38,9 %S33,4 %72,3 %
HäggdångerS36,1 %S33,2 %86,8 %
Hälletorp-Framnäs-BaldershageS45,3 %S38,6 %80,0 %
HärnönS35,0 %S30,9 %86,5 %
HögsjöS47,0 %S44,6 %78,3 %
Kullen-RotuddenS44,9 %S39,6 %75,4 %
NorrstadenS37,6 %S33,6 %77,5 %
Säbrå mellerstaS40,1 %S33,3 %86,5 %
Säbrå NS40,7 %S34,1 %81,1 %
Säbrå SS39,7 %S34,9 %82,1 %
Änget-MurbegsstadenS43,3 %S35,8 %78,7 %

Utforska valdistrikten i Härnösand på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006