Valresultat Härnösand 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Härnösand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,4 %
Röstberättigade
19 103
Avgivna röster
16 125
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2022 i Härnösand

Riksdagsvalet 2022 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 31839,6 %
SDSverigedemokraterna3 14419,7 %
MModeraterna1 95712,3 %
CCenterpartiet1 2147,6 %
VVänsterpartiet1 0176,4 %
MPMiljöpartiet de gröna9536,0 %
KDKristdemokraterna7434,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4082,6 %
Övriga partier1961,2 %

Regionvalet 2022 i Härnösand

Regionvalet 2022 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 33133,7 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland2 94418,6 %
SDSverigedemokraterna1 75911,1 %
MModeraterna1 58510,0 %
CCenterpartiet1 3598,6 %
VVänsterpartiet1 2097,7 %
KDKristdemokraterna6774,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5643,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3452,2 %
Övriga partier250,2 %

Kommunvalet 2022 i Härnösand

Kommunvalet 2022 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 08438,5 %
MModeraterna2 53516,0 %
SDSverigedemokraterna2 07613,1 %
CCenterpartiet1 61510,2 %
VVänsterpartiet1 2267,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0896,9 %
KDKristdemokraterna6364,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4973,1 %
Övriga partier420,3 %

Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+2,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härnösand per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,2 %43,2 %36,7 %39,6 %34,8 %
SD2,2 %4,0 %11,0 %16,8 %19,7 %17,7 %
M19,0 %22,4 %15,5 %13,1 %12,3 %14,7 %
C11,6 %7,4 %6,5 %9,9 %7,6 %6,7 %
V7,0 %6,4 %6,4 %8,9 %6,4 %7,4 %
MP5,6 %8,1 %7,0 %4,3 %6,0 %8,4 %
KD4,9 %4,1 %3,3 %5,3 %4,7 %5,3 %
L5,0 %5,5 %3,3 %3,2 %2,6 %3,6 %
Övr5,3 %1,9 %3,9 %1,8 %1,2 %1,5 %
Valdeltagande80,8 %83,6 %85,4 %87,3 %84,4 %84,7 %

Valdeltagande i Härnösand 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härnösand 2022

Så skiljer sig Härnösand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i Härnösand mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,3
  • C +0,9
  • MP +0,9

Svagare än i riket

  • M −6,8
  • L −2,1
  • SD −0,8
  • KD −0,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Härnösand, från 36,7 % till 39,6 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,9 % till 6,4 % (−2,5).

  • S +2,9
  • SD +2,9
  • V −2,5
  • C −2,3
  • MP +1,7
  • M −0,8
  • L −0,6
  • KD −0,6

Valdeltagande i Härnösand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Härnösand på plats 174 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Härnösand är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,3 % i Rotudden-Gådeåstaden till 88,7 % i Bondsjö-Säbrå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Änget-Murberget (45,8 %) och sitt svagaste i Brunne-Viksjö (29,9 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • SD −6,6
  • M +3,8
  • C +2,6
  • V +1,4
  • S −1,1
  • MP +0,9
  • KD −0,6

Största parti i Härnösand sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härnösand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,8 %84,7 %
2022Socialdemokraterna39,6 %84,4 %
2018Socialdemokraterna36,7 %87,3 %
2014Socialdemokraterna43,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna40,2 %83,6 %
2006Socialdemokraterna39,5 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härnösand, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bondsjö-SäbråS38,5 %S37,7 %88,7 %
Brunne-ViksjöS29,9 %S31,0 %83,5 %
BrännanS45,3 %S42,6 %87,3 %
CentrumS43,3 %S38,8 %77,7 %
Geresta-GånsvikS40,4 %S39,7 %87,8 %
HäggdångerS32,7 %S32,9 %85,2 %
Hälletorp-Framnäs-BaldershageS43,2 %S42,5 %82,4 %
HögsjöS35,9 %S34,9 %82,0 %
Kullen-HagaS41,6 %S39,9 %83,1 %
LandgrenS41,3 %S39,4 %80,5 %
Norra HärnönS39,6 %S37,1 %84,2 %
Rotudden-GådeåstadenS41,8 %S41,7 %73,3 %
ÄlandsbroS31,6 %S30,4 %84,6 %
Änget-MurbergetS45,8 %S46,7 %82,4 %

Utforska valdistrikten i Härnösand på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022