Valresultat Kramfors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 41,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 14 021
- Avgivna röster
- 11 729
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2022 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 807 | 41,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 529 | 21,9 % |
| MModeraterna | 1 099 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 962 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 917 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 536 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 357 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 1,6 % |
| Övriga partier | 161 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 623 | 31,2 % |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 3 056 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 373 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 166 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 002 | 8,6 % |
| MModeraterna | 692 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 398 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 147 | 1,3 % |
| Övriga partier | 138 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 814 | 41,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 907 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 1 768 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 181 | 10,2 % |
| MModeraterna | 996 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 450 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 201 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 1,6 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % | 50,5 % | 51,8 % | 41,1 % | 41,6 % | 34,4 % |
| SD | 1,4 % | 3,1 % | 9,7 % | 15,8 % | 21,9 % | 21,8 % |
| M | 12,7 % | 15,7 % | 11,3 % | 9,3 % | 9,5 % | 11,6 % |
| C | 14,4 % | 9,9 % | 9,5 % | 12,5 % | 8,3 % | 8,3 % |
| V | 9,2 % | 8,4 % | 7,5 % | 11,8 % | 7,9 % | 7,6 % |
| KD | 4,2 % | 3,4 % | 2,4 % | 4,0 % | 4,6 % | 6,3 % |
| MP | 2,9 % | 4,6 % | 3,3 % | 1,9 % | 3,1 % | 4,4 % |
| L | 3,0 % | 3,1 % | 1,7 % | 2,0 % | 1,6 % | 3,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,1 % | 85,1 % | 86,2 % | 83,7 % | 82,5 % |
Valdeltagande i Kramfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kramfors 2022
Så skiljer sig Kramfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,6 % i Kramfors mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,3
- C +1,6
- SD +1,4
- V +1,2
Svagare än i riket
- M −9,6
- L −3,0
- MP −2,0
- KD −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kramfors, från 15,8 % till 21,9 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,5 % till 8,3 % (−4,1).
- SD +6,1
- C −4,1
- V −3,9
- MP +1,2
- KD +0,7
- S +0,6
- L −0,5
- M +0,2
Valdeltagande i Kramfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,7 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kramfors på plats 209 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kramfors är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Björsta till 86,8 % i Nordingrå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (52,2 %) och sitt svagaste i Docksta (33,0 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 8,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- C +7,0
- SD −5,4
- V +2,3
- MP −1,3
- M −0,9
- KD −0,7
- S +0,1
Största parti i Kramfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 82,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjärtrå | S | 42,3 % | S | 39,6 % | 81,3 % |
| Björsta | S | 47,4 % | S | 50,7 % | 74,7 % |
| Blästa | S | 39,4 % | S | 40,6 % | 79,6 % |
| Bollsta | S | 38,4 % | S | 37,5 % | 78,8 % |
| Centrum | S | 52,2 % | S | 56,8 % | 78,2 % |
| Docksta | S | 33,0 % | C | 33,8 % | 84,3 % |
| Frånö-Lunde | S | 43,9 % | S | 45,2 % | 79,2 % |
| Gumås | S | 46,6 % | S | 51,6 % | 85,5 % |
| Nora-Skog | S | 37,4 % | S | 36,0 % | 84,6 % |
| Nordingrå | S | 36,6 % | S | 31,2 % | 86,8 % |
| Nyland | S | 37,4 % | S | 37,5 % | 83,0 % |
| Ullånger | S | 38,1 % | C | 38,7 % | 82,7 % |
| Östby | S | 47,1 % | S | 49,7 % | 77,4 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022