Valresultat Ånge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 7 292
- Avgivna röster
- 6 160
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2022 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 265 | 37,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 816 | 29,8 % |
| MModeraterna | 751 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 335 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 292 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 106 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 91 | 1,5 % |
| Övriga partier | 67 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 176 | 36,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 125 | 18,8 % |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 837 | 14,0 % |
| MModeraterna | 699 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 315 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 1,1 % |
| Övriga partier | 50 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 461 | 40,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 056 | 17,4 % |
| VFPUVår Framtids politiska utskott | 1 019 | 16,7 % |
| MModeraterna | 652 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 311 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 280 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 4,4 % |
| Övriga partier | 39 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 49,8 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,2 % | 33,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 16,2 % | 22,1 % | 29,8 % | 26,4 % |
| M | 13,8 % | 18,9 % | 11,4 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,3 % |
| KD | 5,0 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,9 % | 6,0 % | 8,0 % |
| C | 12,2 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,6 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 8,5 % | 6,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,2 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 1,5 % | 1,6 % | 1,7 % | 3,1 % |
| MP | 2,5 % | 3,1 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,4 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,5 % | 84,6 % | 85,6 % | 84,5 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Ånge 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ånge 2022
Så skiljer sig Ånge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,8 % i Ånge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,3
- S +6,9
- KD +0,7
Svagare än i riket
- M −6,8
- MP −3,6
- L −2,9
- V −2,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ånge, från 22,1 % till 29,8 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,9 % till 37,2 % (−4,7).
- SD +7,7
- S −4,7
- C −3,1
- V −2,0
- KD +1,2
- M +1,1
- MP +0,4
- L +0,1
Valdeltagande i Ånge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ånge på plats 171 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ånge är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Ånge centrum till 85,7 % i Alby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge centrum (48,6 %) och sitt svagaste i Torpshammar-Naggen-Munkbysjön (26,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 29,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,5 procentenheter.
- SD −12,5
- S +3,3
- KD −1,6
- M −1,6
- C −0,4
- V −0,2
Största parti i Ånge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ånge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby | S | 38,4 % | S | 41,6 % | 85,7 % |
| Borgsjö-Erikslund | S | 31,3 % | S | 35,9 % | 81,8 % |
| Fränsta | S | 35,7 % | S | 33,5 % | 78,1 % |
| Hallsta | S | 35,5 % | S | 42,1 % | 82,7 % |
| Ljungaverk | SD | 37,1 % | S | 34,5 % | 79,0 % |
| Torpshammar-Naggen-Munkbysjön | SD | 36,8 % | S | 27,6 % | 81,2 % |
| Ånge | S | 40,9 % | S | 49,2 % | 80,4 % |
| Ånge centrum | S | 48,6 % | S | 55,6 % | 75,4 % |
| Östavall-Byberget-Överturingen | SD | 38,9 % | S | 41,3 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022