Valresultat Ånge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 48,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,6 %). Valdeltagandet var 77,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,0 %
- Röstberättigade
- 8 381
- Avgivna röster
- 6 451
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 095 | 48,8 % |
| MModeraterna | 873 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 775 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 542 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 320 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 210 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 205 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 2,5 % |
| Övriga partier | 152 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 056 | 49,4 % |
| MModeraterna | 870 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 722 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 476 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 5,1 % |
| SJVPSJVP | 224 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 189 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 173 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 2,5 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 432 | 53,6 % |
| CCenterpartiet | 856 | 13,4 % |
| MModeraterna | 775 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 485 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 342 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 181 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 162 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 149 | 2,3 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 49,8 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,2 % | 33,2 % |
| M | 13,8 % | 18,9 % | 11,4 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,3 % |
| C | 12,2 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,6 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 8,5 % | 6,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,2 % |
| KD | 5,0 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,9 % | 6,0 % | 8,0 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 1,5 % | 1,6 % | 1,7 % | 3,1 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 16,2 % | 22,1 % | 29,8 % | 26,4 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,9 % |
| MP | 2,5 % | 3,1 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,5 % | 84,6 % | 85,6 % | 84,5 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Ånge 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ånge 2006
Så skiljer sig Ånge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,8 % i Ånge mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,6
- C +4,3
- V +2,7
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −12,3
- FP −4,2
- MP −2,6
- KD −1,6
Valdeltagande i Ånge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,0 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ånge på plats 244 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ånge är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Ljungaverk till 82,8 % i Alby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge centrum (59,7 %) och sitt svagaste i Borgsjö-Erikslund (39,5 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 53,6 % i kommunvalet mot 48,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- S +4,8
- M −1,7
- C +1,2
- V −1,0
- SD −0,9
- FP −0,5
- KD +0,3
Största parti i Ånge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ånge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby | S | 55,1 % | S | 60,1 % | 82,8 % |
| Borgsjö-Erikslund | S | 39,5 % | S | 45,8 % | 76,9 % |
| Fränsta | S | 45,3 % | S | 49,0 % | 77,3 % |
| Hallsta | S | 41,9 % | S | 46,3 % | 79,5 % |
| Ljungaverk | S | 55,8 % | S | 58,0 % | 73,7 % |
| Munkbysjön-Naggen | S | 40,5 % | S | 41,0 % | 74,3 % |
| Torpshammar | S | 42,2 % | S | 47,5 % | 74,9 % |
| Ånge | S | 49,8 % | S | 58,5 % | 80,4 % |
| Ånge centrum | S | 59,7 % | S | 66,6 % | 76,9 % |
| Östavall-Byberget-Överturingen | S | 47,1 % | S | 51,0 % | 74,3 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006