Valresultat Kramfors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 50,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,2 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 15 973
- Avgivna röster
- 12 704
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 322 | 50,5 % |
| CCenterpartiet | 1 807 | 14,4 % |
| MModeraterna | 1 595 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 153 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 522 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 370 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 361 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 171 | 1,4 % |
| Övriga partier | 225 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 842 | 47,4 % |
| CCenterpartiet | 1 912 | 15,5 % |
| MModeraterna | 1 420 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 096 | 8,9 % |
| SJVPSJVP | 801 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 438 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 316 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 148 | 1,2 % |
| Övriga partier | 21 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 912 | 47,2 % |
| CCenterpartiet | 2 506 | 20,0 % |
| MModeraterna | 1 378 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 225 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 511 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 467 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 383 | 3,1 % |
| Övriga partier | 148 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % | 50,5 % | 51,8 % | 41,1 % | 41,6 % | 34,4 % |
| C | 14,4 % | 9,9 % | 9,5 % | 12,5 % | 8,3 % | 8,3 % |
| M | 12,7 % | 15,7 % | 11,3 % | 9,3 % | 9,5 % | 11,6 % |
| V | 9,2 % | 8,4 % | 7,5 % | 11,8 % | 7,9 % | 7,6 % |
| KD | 4,2 % | 3,4 % | 2,4 % | 4,0 % | 4,6 % | 6,3 % |
| L | 3,0 % | 3,1 % | 1,7 % | 2,0 % | 1,6 % | 3,2 % |
| MP | 2,9 % | 4,6 % | 3,3 % | 1,9 % | 3,1 % | 4,4 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,5 % |
| SD | 1,4 % | 3,1 % | 9,7 % | 15,8 % | 21,9 % | 21,8 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,1 % | 85,1 % | 86,2 % | 83,7 % | 82,5 % |
Valdeltagande i Kramfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kramfors 2006
Så skiljer sig Kramfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 50,5 % i Kramfors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 15,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,3
- C +6,5
- V +3,4
Svagare än i riket
- M −13,3
- FP −4,6
- KD −2,5
- MP −2,3
Valdeltagande i Kramfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,5 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kramfors på plats 174 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kramfors är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Bollsta till 85,9 % i Gumås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väja-Dynäs (65,1 %) och sitt svagaste i Herrskog (26,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Centerpartiet i 2 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- C +5,6
- S −3,3
- M −1,7
- V +0,6
- KD −0,1
Största parti i Kramfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 82,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjärtrå | S | 51,0 % | S | 47,4 % | 76,3 % |
| Björsta | S | 57,2 % | S | 55,9 % | 74,5 % |
| Blästa | S | 56,6 % | S | 55,8 % | 78,8 % |
| Bollsta | S | 49,2 % | S | 46,0 % | 73,9 % |
| Centrum | S | 63,0 % | S | 60,2 % | 78,3 % |
| Docksta | C | 37,0 % | C | 48,5 % | 83,0 % |
| Frånö-Lunde | S | 54,3 % | S | 50,8 % | 83,3 % |
| Gumås | S | 57,8 % | S | 54,7 % | 85,9 % |
| Herrskog | C | 29,4 % | C | 37,2 % | 75,4 % |
| Norabygden | S | 40,1 % | S | 39,0 % | 81,6 % |
| Nordingrå | S | 34,6 % | S | 29,5 % | 81,3 % |
| Nyland | S | 50,8 % | S | 47,6 % | 76,6 % |
| Ullånger | S | 36,1 % | C | 40,8 % | 79,2 % |
| Väja-Dynäs | S | 65,1 % | S | 62,4 % | 78,4 % |
| Östby | S | 57,5 % | S | 57,0 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006