Valresultat Sollefteå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sollefteå med 51,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,4 %). Valdeltagandet var 78,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,4 %
- Röstberättigade
- 16 736
- Avgivna röster
- 13 128
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 611 | 51,2 % |
| MModeraterna | 1 671 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 1 366 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 174 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 595 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 521 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 446 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 279 | 2,2 % |
| Övriga partier | 239 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 313 | 50,1 % |
| MModeraterna | 1 584 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 1 359 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 040 | 8,2 % |
| SJVPSJVP | 664 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 535 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 502 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 379 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 210 | 1,7 % |
| Övriga partier | 18 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 062 | 47,4 % |
| MModeraterna | 1 905 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 1 708 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 206 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 656 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 611 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 408 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 189 | 1,5 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sollefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,2 % | 52,3 % | 53,7 % | 35,3 % | 39,1 % | 30,5 % |
| M | 12,9 % | 15,5 % | 10,5 % | 9,0 % | 7,4 % | 9,5 % |
| C | 10,6 % | 6,4 % | 6,5 % | 12,8 % | 8,8 % | 8,7 % |
| V | 9,1 % | 7,0 % | 6,6 % | 15,3 % | 8,3 % | 7,7 % |
| KD | 4,6 % | 2,7 % | 2,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 10,9 % |
| L | 4,0 % | 3,5 % | 2,1 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,2 % |
| MP | 3,5 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,5 % | 2,3 % | 3,6 % |
| SD | 2,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 18,7 % | 25,1 % | 24,5 % |
| Övr | 1,9 % | 3,5 % | 2,7 % | 1,5 % | 1,5 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,5 % | 84,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Sollefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollefteå 2006
Så skiljer sig Sollefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 51,2 % i Sollefteå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,0
- V +3,3
- C +2,7
Svagare än i riket
- M −13,1
- FP −3,5
- KD −2,0
- MP −1,7
Valdeltagande i Sollefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,4 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sollefteå på plats 212 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollefteå är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Ramsele till 86,7 % i Prästbordet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ödsgård (61,3 %) och sitt svagaste i Resele (38,3 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollefteå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 47,4 % i kommunvalet mot 51,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- S −3,8
- C +2,8
- M +2,0
- FP +1,1
- V +0,3
- MP −0,3
- KD +0,2
Största parti i Sollefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sollefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,3 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollefteå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Sollefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boteå | S | 48,9 % | S | 45,7 % | 77,7 % |
| Ed | S | 53,1 % | S | 48,7 % | 80,0 % |
| Graninge | S | 57,7 % | S | 54,4 % | 78,7 % |
| Helgum | S | 46,0 % | S | 43,2 % | 81,1 % |
| Hullsta | S | 58,3 % | S | 55,0 % | 74,3 % |
| Junsele | S | 47,2 % | S | 43,7 % | 78,5 % |
| Långsele N | S | 59,1 % | S | 54,1 % | 76,5 % |
| Långsele S | S | 47,0 % | S | 43,2 % | 79,0 % |
| Prästbordet | S | 46,9 % | S | 40,6 % | 86,7 % |
| Ramsele | S | 52,8 % | S | 49,6 % | 73,4 % |
| Remsle | S | 50,6 % | S | 46,9 % | 83,4 % |
| Resele | S | 38,3 % | S | 34,7 % | 82,2 % |
| Skärvsta | S | 45,8 % | S | 42,5 % | 80,4 % |
| Trästa | S | 51,2 % | S | 48,0 % | 76,5 % |
| Ådalsliden | S | 53,3 % | S | 51,6 % | 75,0 % |
| Ödsgård | S | 61,3 % | S | 55,2 % | 81,6 % |
| Önsta | S | 49,9 % | S | 47,2 % | 76,4 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006