Valresultat Kramfors 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 50,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,5 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 15 431
- Avgivna röster
- 12 984
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2010 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 485 | 50,5 % |
| MModeraterna | 2 011 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 1 268 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 079 | 8,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 595 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 440 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 397 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 396 | 3,1 % |
| Övriga partier | 164 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 220 | 49,6 % |
| MModeraterna | 1 547 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 1 539 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 105 | 8,8 % |
| SJVPSJVP | 696 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 454 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 359 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 344 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 268 | 2,1 % |
| Övriga partier | 17 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Kramfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 250 | 49,5 % |
| CCenterpartiet | 2 059 | 16,3 % |
| MModeraterna | 1 563 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 237 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 478 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 445 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 354 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 220 | 1,7 % |
| Övriga partier | 23 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- MP
- KD
- SD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % | 50,5 % | 51,8 % | 41,1 % | 41,6 % | 34,4 % |
| M | 12,7 % | 15,7 % | 11,3 % | 9,3 % | 9,5 % | 11,6 % |
| C | 14,4 % | 9,9 % | 9,5 % | 12,5 % | 8,3 % | 8,3 % |
| V | 9,2 % | 8,4 % | 7,5 % | 11,8 % | 7,9 % | 7,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,6 % | 3,3 % | 1,9 % | 3,1 % | 4,4 % |
| KD | 4,2 % | 3,4 % | 2,4 % | 4,0 % | 4,6 % | 6,3 % |
| SD | 1,4 % | 3,1 % | 9,7 % | 15,8 % | 21,9 % | 21,8 % |
| L | 3,0 % | 3,1 % | 1,7 % | 2,0 % | 1,6 % | 3,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,1 % | 85,1 % | 86,2 % | 83,7 % | 82,5 % |
Valdeltagande i Kramfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kramfors 2010
Så skiljer sig Kramfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 50,5 % i Kramfors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,9
- C +3,3
- V +2,8
Svagare än i riket
- M −14,4
- FP −4,0
- MP −2,7
- SD −2,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kramfors, från 12,7 % till 15,7 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,4 % till 9,9 % (−4,5).
- C −4,5
- M +2,9
- MP +1,8
- SD +1,7
- V −0,8
- KD −0,7
- FP +0,1
- S +0,1
Valdeltagande i Kramfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,1 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kramfors på plats 157 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kramfors är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Björsta till 87,0 % i Gumås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väja-Dynäs (62,7 %) och sitt svagaste i Docksta (31,1 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- C +6,4
- M −3,3
- V +1,4
- SD −1,4
- S −1,0
- MP −0,9
- KD −0,6
- FP +0,4
Största parti i Kramfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 82,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjärtrå | S | 52,7 % | S | 50,3 % | 79,0 % |
| Björsta | S | 59,8 % | S | 59,2 % | 75,9 % |
| Blästa | S | 57,0 % | S | 53,0 % | 84,3 % |
| Bollsta | S | 49,6 % | S | 48,3 % | 79,3 % |
| Centrum | S | 62,2 % | S | 61,2 % | 84,0 % |
| Docksta | S | 31,1 % | C | 38,2 % | 85,8 % |
| Frånö-Lunde | S | 53,9 % | S | 54,4 % | 84,5 % |
| Gumås | S | 59,9 % | S | 61,5 % | 87,0 % |
| Nora - Skog | S | 37,2 % | S | 36,6 % | 83,2 % |
| Nordingrå | S | 34,8 % | S | 32,2 % | 85,8 % |
| Nyland | S | 51,9 % | S | 50,4 % | 79,8 % |
| Ullånger | S | 36,7 % | C | 38,7 % | 82,1 % |
| Väja-Dynäs | S | 62,7 % | S | 62,2 % | 85,3 % |
| Östby | S | 56,8 % | S | 59,1 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010