Valresultat Härnösand 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 40,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,8 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 19 479
- Avgivna röster
- 16 282
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2010 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 491 | 40,2 % |
| MModeraterna | 3 612 | 22,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 309 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 1 200 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 039 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 884 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 665 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 650 | 4,0 % |
| Övriga partier | 299 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 581 | 35,2 % |
| SJVPSJVP | 3 096 | 19,5 % |
| MModeraterna | 2 504 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 019 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 014 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 007 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 771 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 443 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 380 | 2,4 % |
| Övriga partier | 39 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 505 | 40,8 % |
| MModeraterna | 3 052 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 1 383 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 237 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 188 | 7,4 % |
| SJVPSJVP | 950 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 777 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 461 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 386 | 2,4 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- M
- MP
- C
- V
- L
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % | 40,2 % | 43,2 % | 36,7 % | 39,6 % | 34,8 % |
| M | 19,0 % | 22,4 % | 15,5 % | 13,1 % | 12,3 % | 14,7 % |
| MP | 5,6 % | 8,1 % | 7,0 % | 4,3 % | 6,0 % | 8,4 % |
| C | 11,6 % | 7,4 % | 6,5 % | 9,9 % | 7,6 % | 6,7 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,4 % | 8,9 % | 6,4 % | 7,4 % |
| L | 5,0 % | 5,5 % | 3,3 % | 3,2 % | 2,6 % | 3,6 % |
| KD | 4,9 % | 4,1 % | 3,3 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,3 % |
| SD | 2,2 % | 4,0 % | 11,0 % | 16,8 % | 19,7 % | 17,7 % |
| Övr | 5,3 % | 1,9 % | 3,9 % | 1,8 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,6 % | 85,4 % | 87,3 % | 84,4 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Härnösand 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härnösand 2010
Så skiljer sig Härnösand från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,2 % i Härnösand mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,5
- C +0,9
- V +0,8
- MP +0,8
Svagare än i riket
- M −7,7
- SD −1,7
- FP −1,6
- KD −1,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Härnösand, från 19,0 % till 22,4 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,6 % till 7,4 % (−4,1).
- C −4,1
- SJVP −3,4
- M +3,4
- MP +2,5
- SD +1,9
- KD −0,8
- S +0,7
- V −0,5
Valdeltagande i Härnösand
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,6 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Härnösand på plats 183 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Härnösand är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Gådeåstaden-Lägret-Torsvik till 88,4 % i Säbrå mellersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsjö (49,9 %) och sitt svagaste i Häggdånger (31,4 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,1 % i kommunvalet mot 22,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- M −3,2
- SD −1,6
- V +1,3
- C +1,2
- KD −1,2
- MP −0,7
- FP −0,6
- S +0,6
Största parti i Härnösand sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brunne-Viksjö | S | 34,0 % | S | 33,0 % | 81,8 % |
| Brännan | S | 41,8 % | S | 41,7 % | 83,6 % |
| Centrum N | S | 34,6 % | S | 37,4 % | 81,0 % |
| Centrum S | S | 33,5 % | S | 34,9 % | 79,2 % |
| Eriksdal-Gånsviksdalen-Prästjorden | S | 40,8 % | S | 43,4 % | 87,4 % |
| Gådeåstaden-Lägret-Torsvik | S | 44,6 % | S | 42,4 % | 73,8 % |
| Häggdånger | S | 31,4 % | S | 31,1 % | 86,3 % |
| Hälletorp-Framnäs-Baldershage | S | 46,4 % | S | 47,3 % | 80,6 % |
| Härnön | S | 35,0 % | S | 37,7 % | 86,0 % |
| Högsjö | S | 49,9 % | S | 49,3 % | 81,1 % |
| Kullen-Rotudden | S | 45,3 % | S | 45,2 % | 79,7 % |
| Norrstaden | S | 38,8 % | S | 39,6 % | 79,7 % |
| Säbrå mellersta | S | 41,4 % | S | 41,3 % | 88,4 % |
| Säbrå N | S | 40,8 % | S | 38,9 % | 82,7 % |
| Säbrå S | S | 40,5 % | S | 39,6 % | 82,7 % |
| Änget-Murbegsstaden | S | 45,0 % | S | 46,3 % | 81,5 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010