Valresultat Sundsvall 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 57 valdistrikt.

Se Sundsvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
78 156
Avgivna röster
66 636
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2026 i Sundsvall

Riksdagsvalet 2026 i Sundsvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 24233,7 %
MModeraterna12 04418,3 %
SDSverigedemokraterna11 93218,1 %
VVänsterpartiet4 4296,7 %
KDKristdemokraterna4 1806,3 %
CCenterpartiet4 1566,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2294,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8624,3 %
Övriga partier8911,4 %

Regionvalet 2026 i Sundsvall

Regionvalet 2026 i Sundsvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 68631,6 %
MModeraterna12 50319,1 %
SDSverigedemokraterna8 22812,6 %
KDKristdemokraterna5 8478,9 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland4 6607,1 %
VVänsterpartiet4 6047,0 %
CCenterpartiet2 9074,4 %
NorrlNorrlandspartiet2 5813,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0263,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0951,7 %
Övriga partier2550,4 %

Kommunvalet 2026 i Sundsvall — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sundsvall har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 25 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 16 och Sverigedemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Sundsvall: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 13933,7 %25(−4)
MModeraterna14 51222,1 %16(+2)
SDSverigedemokraterna8 70413,3 %10(−1)
VVänsterpartiet4 8617,4 %5(±0)
KDKristdemokraterna4 7117,2 %5(±0)
CCenterpartiet3 6855,6 %4(±0)
NorrlNorrlandspartiet2 6024,0 %3
MPMiljöpartiet de gröna2 5193,8 %3(+3)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5242,3 %0(−3)
Övriga partier4120,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sundsvall per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %38,4 %41,2 %37,7 %37,8 %33,7 %
M21,0 %26,3 %19,7 %16,6 %16,7 %18,3 %
SD2,8 %5,5 %11,7 %15,6 %20,0 %18,1 %
V6,6 %6,0 %5,6 %7,5 %5,7 %6,7 %
KD5,1 %3,9 %3,4 %5,0 %5,0 %6,3 %
C8,2 %5,1 %5,3 %8,3 %6,4 %6,3 %
MP4,4 %6,3 %5,1 %3,2 %3,8 %4,9 %
L7,3 %6,7 %4,5 %4,8 %3,6 %4,3 %
Övr2,4 %1,8 %3,5 %1,4 %1,1 %1,4 %
Valdeltagande79,1 %84,7 %86,4 %88,2 %85,4 %85,3 %

Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sundsvall 2026

Så skiljer sig Sundsvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,7 % i Sundsvall mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,7
  • SD +0,6
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • V −1,7
  • M −1,6
  • MP −1,2
  • L −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sundsvall, från 16,7 % till 18,3 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,8 % till 33,7 % (−4,1).

  • S −4,1
  • SD −2,0
  • M +1,6
  • KD +1,4
  • MP +1,1
  • V +1,1
  • L +0,7
  • C −0,1

Valdeltagande i Sundsvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,3 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sundsvall på plats 115 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sundsvall är indelad i 57 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,6 % i Liden-Holm till 90,8 % i Alnö S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bredsand (46,4 %) och sitt svagaste i Indal (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 53, Sverigedemokraterna i 4 av 57 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • SD −4,8
  • M +3,8
  • L −2,0
  • MP −1,1
  • KD +0,8
  • C −0,7
  • V +0,7
  • S −0,0

Största parti i Sundsvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sundsvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,3 %
2022Socialdemokraterna37,8 %85,4 %
2018Socialdemokraterna37,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna41,2 %86,4 %
2010Socialdemokraterna38,4 %84,7 %
2006Socialdemokraterna42,4 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 57 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sundsvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AllstaS26,2 %S27,6 %89,2 %
Alnö NS30,3 %S30,1 %90,0 %
Alnö SS30,3 %S30,4 %90,8 %
Alnö ÖS30,6 %S29,5 %87,9 %
Alnö-Vi NS35,8 %S34,4 %90,0 %
Alnö-Vi SS39,6 %S39,6 %83,3 %
AttmarSD26,1 %S28,9 %86,5 %
Bergsåker VS30,8 %S29,1 %84,8 %
Bergsåker ÖS36,3 %S37,0 %85,4 %
BirstaS39,3 %S37,0 %79,5 %
BosvedjanS36,3 %S35,4 %85,5 %
Bosvedjan CS45,3 %S42,0 %84,2 %
BredsandS46,4 %S45,2 %73,8 %
BydalenS29,8 %M31,3 %82,4 %
EssvikS29,5 %S29,1 %90,2 %
FinstaS34,1 %S34,6 %71,6 %
Granlo NS35,3 %S35,7 %88,1 %
Granlo SS38,0 %S36,3 %80,0 %
Granloholm mellerstaS41,5 %S39,4 %81,5 %
Granloholm VS41,1 %S41,1 %87,0 %
Granloholm ÖS38,8 %S38,6 %84,4 %
Haga NS38,2 %S36,5 %79,1 %
Haga SS32,3 %S31,2 %84,7 %
HeffnersS40,7 %S43,0 %72,1 %
IndalSD34,7 %SD27,2 %80,9 %
Inre hamnenS31,2 %S31,8 %80,8 %
KorstaS32,6 %S31,0 %79,4 %
KubikenborgS39,6 %S37,5 %82,0 %
KvisslebyS37,2 %S37,1 %75,2 %
Liden-HolmSD30,9 %S27,9 %68,6 %
Ljustadalen-JohannedalS36,7 %S36,5 %78,1 %
MatforsS37,2 %S42,6 %82,5 %
Nacksta VS46,3 %S47,7 %69,9 %
Nacksta ÖS45,1 %S47,2 %75,3 %
Njurunda SS27,5 %S26,5 %89,4 %
NjurundabommenS28,4 %S26,7 %86,3 %
NolbyS35,0 %S34,7 %86,8 %
NorrlidenS31,4 %M32,5 %83,3 %
NorrmalmS30,3 %S32,3 %83,9 %
SallyhillS35,6 %S35,5 %85,0 %
Sidsjö-BöleS29,4 %S30,2 %89,5 %
SkottsundS31,6 %M29,7 %82,4 %
SkönsbergS40,1 %S38,5 %79,7 %
SkönsmonS36,4 %S35,5 %83,2 %
StenstadenS27,9 %M31,0 %80,3 %
Stöde NS30,4 %S30,8 %82,3 %
Stöde SS32,7 %S34,5 %85,6 %
SvartvikS31,8 %S28,3 %87,5 %
SättnaSD30,2 %S23,2 %87,4 %
Södermalm NS31,1 %M30,9 %81,9 %
Södermalm VS31,2 %S31,8 %88,1 %
Södermalm ÖS29,2 %S28,0 %84,6 %
Tuna VS32,4 %S38,0 %90,2 %
Vattjom-ÄngomS31,6 %S33,8 %87,4 %
Västermalm NS30,8 %S31,3 %83,6 %
Västermalm SS33,4 %S33,1 %79,8 %
ÖstermalmS33,1 %S33,0 %86,4 %

Utforska valdistrikten i Sundsvall på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026