Valresultat Sundsvall 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 41,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,0 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 75 252
- Avgivna röster
- 65 036
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2014 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 618 | 41,2 % |
| MModeraterna | 12 690 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 579 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 611 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 3 393 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 317 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 892 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 183 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 689 | 2,6 % |
| Övriga partier | 584 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 716 | 45,3 % |
| MModeraterna | 11 786 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 744 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 342 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 875 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 3 235 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 038 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 286 | 3,6 % |
| Övriga partier | 383 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 839 | 45,0 % |
| MModeraterna | 11 444 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 940 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 465 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 648 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 3 397 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 104 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 960 | 3,1 % |
| SDLSDL | 719 | 1,1 % |
| Övriga partier | 538 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 38,4 % | 41,2 % | 37,7 % | 37,8 % | 33,7 % |
| M | 21,0 % | 26,3 % | 19,7 % | 16,6 % | 16,7 % | 18,3 % |
| SD | 2,8 % | 5,5 % | 11,7 % | 15,6 % | 20,0 % | 18,1 % |
| V | 6,6 % | 6,0 % | 5,6 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| C | 8,2 % | 5,1 % | 5,3 % | 8,3 % | 6,4 % | 6,3 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,2 % | 3,8 % | 4,9 % |
| L | 7,3 % | 6,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,8 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| KD | 5,1 % | 3,9 % | 3,4 % | 5,0 % | 5,0 % | 6,3 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,7 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundsvall 2014
Så skiljer sig Sundsvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,2 % i Sundsvall mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,2
Svagare än i riket
- M −3,7
- MP −1,7
- KD −1,2
- SD −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sundsvall, från 5,5 % till 11,7 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,3 % till 19,7 % (−6,6).
- M −6,6
- SD +6,3
- S +2,9
- FI +2,3
- FP −2,2
- MP −1,1
- KD −0,5
- V −0,4
Valdeltagande i Sundsvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sundsvall på plats 118 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundsvall är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Nacksta Ö till 92,0 % i Alnö-Rökland.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skön-Finsta (58,5 %) och sitt svagaste i Sidsjö-Böle (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 50, Moderaterna i 3 av 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,0 % i kommunvalet mot 41,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- S +3,8
- FP +2,5
- SD −2,5
- M −1,8
- KD −0,3
- MP −0,3
- V +0,1
- C +0,0
Största parti i Sundsvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alnö-Karlsvik | S | 39,9 % | S | 44,2 % | 88,6 % |
| Alnö-Rökland | S | 38,5 % | S | 41,3 % | 92,0 % |
| Alnö-Vi N | S | 46,0 % | S | 50,6 % | 86,1 % |
| Alnö-Vi S | S | 44,6 % | S | 48,5 % | 91,9 % |
| Attmar | S | 38,4 % | S | 39,9 % | 85,8 % |
| Granloholm mellersta | S | 44,1 % | S | 50,7 % | 81,4 % |
| Granloholm V | S | 43,6 % | S | 48,9 % | 86,8 % |
| Granloholm Ö | S | 46,0 % | S | 51,5 % | 83,0 % |
| Indal | S | 39,0 % | S | 40,3 % | 82,4 % |
| Liden-Holm | S | 40,6 % | S | 44,6 % | 81,5 % |
| Nacksta V | S | 55,3 % | S | 57,7 % | 77,8 % |
| Nacksta Ö | S | 48,7 % | S | 50,9 % | 71,8 % |
| Njurunda N | S | 46,2 % | S | 49,3 % | 82,5 % |
| Njurunda S | S | 38,2 % | S | 40,5 % | 86,9 % |
| Njurunda-Essvik-Kvissleby | S | 49,1 % | S | 51,4 % | 82,8 % |
| Njurunda-Kyrkmon | S | 42,6 % | S | 45,2 % | 87,9 % |
| Njurunda-Nolby | S | 44,3 % | S | 46,7 % | 81,6 % |
| Njurunda-Nyland | S | 35,2 % | S | 39,3 % | 87,6 % |
| Njurunda-Svartvik | S | 42,1 % | S | 50,0 % | 84,2 % |
| Norrmalm V | S | 32,2 % | S | 36,8 % | 87,6 % |
| Norrmalm Ö | M | 32,3 % | S | 34,4 % | 86,3 % |
| Sallyhill | S | 35,4 % | S | 39,8 % | 82,6 % |
| Selånger nedre N | S | 43,2 % | S | 45,6 % | 88,8 % |
| Selånger nedre S | S | 49,4 % | S | 52,7 % | 86,6 % |
| Selånger övre V | S | 35,5 % | S | 40,6 % | 86,9 % |
| Selånger övre Ö | S | 45,5 % | S | 50,6 % | 85,1 % |
| Sidsjö-Böle | M | 27,9 % | S | 29,1 % | 91,3 % |
| Skön-Bosvedjan | S | 51,1 % | S | 55,8 % | 87,4 % |
| Skön-Byn | S | 30,5 % | S | 36,1 % | 89,3 % |
| Skön-Fillan | S | 52,0 % | S | 55,1 % | 79,4 % |
| Skön-Finsta | S | 58,5 % | S | 60,5 % | 76,1 % |
| Skön-Haga N | S | 36,1 % | S | 39,7 % | 84,8 % |
| Skön-Haga S | S | 39,5 % | S | 42,8 % | 84,0 % |
| Skön-Heffners | S | 51,6 % | S | 55,0 % | 73,8 % |
| Skön-Korsta | S | 43,4 % | S | 45,6 % | 84,3 % |
| Skön-Kyrkbygden | S | 47,0 % | S | 51,6 % | 86,5 % |
| Skön-Ortviken | S | 51,4 % | S | 53,2 % | 81,1 % |
| Skönsmon V | S | 44,0 % | S | 47,3 % | 87,4 % |
| Skönsmon Ö | S | 51,0 % | S | 55,1 % | 83,7 % |
| Stenstaden | M | 29,8 % | S | 33,8 % | 83,3 % |
| Stöde N | S | 44,9 % | S | 47,8 % | 78,9 % |
| Stöde S | S | 42,8 % | S | 47,2 % | 84,9 % |
| Sättna | S | 40,2 % | S | 43,0 % | 86,2 % |
| Södermalm mellersta | S | 34,0 % | S | 36,8 % | 82,4 % |
| Södermalm V | S | 28,7 % | S | 32,2 % | 88,1 % |
| Södermalm Ö | S | 32,4 % | S | 36,6 % | 84,8 % |
| Tuna Matfors | S | 54,6 % | S | 60,4 % | 81,5 % |
| Tuna mellersta | S | 42,2 % | S | 46,2 % | 88,9 % |
| Tuna V | S | 46,2 % | S | 49,9 % | 88,7 % |
| Tuna Ö | S | 33,8 % | S | 38,8 % | 87,7 % |
| Västermalm N | S | 30,7 % | S | 33,8 % | 83,2 % |
| Västermalm S | S | 36,7 % | S | 40,4 % | 83,2 % |
| Östermalm Ö | S | 34,2 % | S | 39,2 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014