Valresultat Timrå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 50,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,2 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 13 813
- Avgivna röster
- 11 889
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2014 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 937 | 50,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 639 | 13,9 % |
| MModeraterna | 1 532 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 789 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 569 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 408 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 312 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 184 | 1,6 % |
| Övriga partier | 80 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 150 | 53,2 % |
| MModeraterna | 1 299 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 182 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 927 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 610 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 601 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 388 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 362 | 3,1 % |
| Övriga partier | 51 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 790 | 49,2 % |
| MModeraterna | 1 193 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 077 | 9,2 % |
| NÄTIMNÄTIM | 844 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 778 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 720 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 695 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 2,2 % |
| Övriga partier | 35 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,4 % | 49,8 % | 50,3 % | 43,1 % | 41,0 % | 35,7 % |
| SD | 3,5 % | 6,0 % | 13,9 % | 19,4 % | 26,3 % | 24,4 % |
| M | 12,6 % | 18,5 % | 13,0 % | 11,9 % | 12,6 % | 15,1 % |
| V | 7,7 % | 7,3 % | 6,7 % | 8,0 % | 5,1 % | 5,2 % |
| C | 8,7 % | 5,5 % | 4,8 % | 6,8 % | 5,0 % | 4,7 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 3,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 3,3 % |
| MP | 2,7 % | 3,8 % | 3,0 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,8 % |
| KD | 4,4 % | 2,9 % | 2,6 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,3 % | 2,2 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,3 % | 86,1 % | 87,5 % | 85,5 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Timrå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Timrå 2014
Så skiljer sig Timrå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,3 % i Timrå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,3
- SD +1,0
- V +1,0
Svagare än i riket
- M −10,3
- MP −3,9
- FP −2,0
- KD −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Timrå, från 6,0 % till 13,9 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,5 % till 13,0 % (−5,6).
- SD +7,9
- M −5,6
- FP −1,5
- FI +1,3
- MP −0,8
- C −0,7
- V −0,6
- S +0,5
Valdeltagande i Timrå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Timrå på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Timrå är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Timrå-Vivsta till 88,9 % i Timrå-Bergeforsen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timrå-Vivsta (58,7 %) och sitt svagaste i Timrå-Tynderö (41,6 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,2 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- M −2,8
- FP +2,7
- S −1,1
- C +1,1
- V −0,1
Största parti i Timrå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,3 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,4 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Timrå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Timrå-Ala | S | 43,0 % | S | 37,8 % | 87,3 % |
| Timrå-Bergeforsen | S | 50,3 % | S | 52,9 % | 88,9 % |
| Timrå-Böle | S | 53,6 % | S | 51,1 % | 82,7 % |
| Timrå-Ljustorp | S | 43,2 % | S | 44,6 % | 85,0 % |
| Timrå-Nyvivsta | S | 53,9 % | S | 54,6 % | 84,3 % |
| Timrå-Sörberge | S | 49,4 % | S | 47,6 % | 86,7 % |
| Timrå-Söråker | S | 46,7 % | S | 44,5 % | 81,2 % |
| Timrå-Timrådalen | S | 51,8 % | S | 52,2 % | 86,5 % |
| Timrå-Tynderö | S | 41,6 % | S | 34,2 % | 87,0 % |
| Timrå-Vivsta | S | 58,7 % | S | 57,0 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014