Valresultat Örnsköldsvik 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,9 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.

Se Örnsköldsvik på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
43 552
Avgivna röster
37 353
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2026 i Örnsköldsvik

Riksdagsvalet 2026 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 44236,4 %
MModeraterna6 46517,5 %
SDSverigedemokraterna6 08516,5 %
CCenterpartiet2 9578,0 %
KDKristdemokraterna2 9157,9 %
VVänsterpartiet1 8315,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3753,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2573,4 %
Övriga partier6191,7 %

Regionvalet 2026 i Örnsköldsvik

Regionvalet 2026 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 40831,2 %
MModeraterna5 36114,7 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland3 74010,2 %
SDSverigedemokraterna3 4659,5 %
NorrlNorrlandspartiet3 3629,2 %
KDKristdemokraterna3 2769,0 %
CCenterpartiet2 7277,5 %
VVänsterpartiet1 8915,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7282,0 %
Övriga partier5601,5 %

Kommunvalet 2026 i Örnsköldsvik — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Örnsköldsvik har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Centerpartiet med 8.

Kommunvalet 2026 i Örnsköldsvik: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 19735,9 %22(−1)
MModeraterna6 35517,3 %11(+1)
CCenterpartiet4 51012,3 %8(−4)
SDSverigedemokraterna3 6029,8 %6(±0)
NorrlNorrlandspartiet2 8417,7 %5
KDKristdemokraterna2 7997,6 %5(−1)
VVänsterpartiet2 1795,9 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna7552,1 %
Övriga partier5471,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örnsköldsvik per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %46,9 %49,9 %44,6 %41,5 %36,4 %
M14,8 %19,0 %14,9 %12,7 %14,2 %17,5 %
SD1,0 %3,0 %7,0 %11,5 %17,1 %16,5 %
C13,0 %9,5 %9,0 %12,1 %9,7 %8,0 %
KD8,4 %6,9 %6,2 %7,2 %6,7 %7,9 %
V4,0 %4,1 %4,3 %5,9 %4,5 %5,0 %
MP2,8 %4,5 %3,5 %2,2 %2,9 %3,7 %
L4,4 %4,2 %2,8 %2,7 %2,3 %3,4 %
Övr2,3 %1,8 %2,4 %1,1 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande82,2 %85,8 %86,8 %88,6 %85,9 %85,8 %

Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2026

Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i Örnsköldsvik mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,4
  • KD +1,7
  • C +1,0

Svagare än i riket

  • V −3,4
  • MP −2,4
  • M −2,4
  • L −1,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Örnsköldsvik, från 14,2 % till 17,5 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,5 % till 36,4 % (−5,1).

  • S −5,1
  • M +3,3
  • C −1,7
  • KD +1,2
  • L +1,1
  • MP +0,8
  • SD −0,6
  • V +0,5

Valdeltagande i Örnsköldsvik

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,8 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 105 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örnsköldsvik är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Norrflärke-Solberg till 91,3 % i Idbyn-Ovansjö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skyttis (45,5 %) och sitt svagaste i Björna Norra-Trehörningsjö (26,1 %). Partiet var största parti i samtliga 39 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • SD −6,7
  • C +4,3
  • L −2,6
  • MP −1,7
  • V +1,0
  • S −0,5
  • KD −0,3
  • M −0,2

Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Örnsköldsvik per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,4 %85,8 %
2022Socialdemokraterna41,5 %85,9 %
2018Socialdemokraterna44,6 %88,6 %
2014Socialdemokraterna49,9 %86,8 %
2010Socialdemokraterna46,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna49,4 %82,2 %

Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örnsköldsvik, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArnäsvallS26,2 %S27,8 %89,2 %
BillstaS32,6 %S30,9 %89,1 %
BjästaS42,3 %S43,9 %79,4 %
Björna Norra-TrehörningsjöS26,1 %S20,6 %74,4 %
Björna SödraS32,3 %S29,1 %80,3 %
BonäsetS33,1 %S35,1 %90,8 %
Bredbyn-SörflärkeS37,2 %S32,2 %73,6 %
CentrumS34,3 %S33,6 %83,7 %
Domsjö SödraS40,8 %S40,9 %88,2 %
Domsjö VästraS36,3 %S38,0 %87,0 %
GeneS40,2 %S39,3 %82,0 %
GideåS31,9 %S30,4 %81,5 %
Gimåt-HöglandS38,1 %S40,0 %89,3 %
Grundsunda NorraS34,3 %S32,1 %83,6 %
Grundsunda SödraS32,3 %S29,7 %88,5 %
GullängetS37,6 %S36,6 %82,8 %
HaffstaS33,7 %S31,7 %87,4 %
HusumS39,1 %S38,5 %72,3 %
HörnettS37,7 %S38,9 %87,2 %
Idbyn-OvansjöS28,5 %S27,6 %91,3 %
JärvedS36,1 %S38,5 %84,8 %
KrokstaS37,7 %S38,8 %88,4 %
KöpmanholmenS38,2 %S37,1 %85,0 %
MellanselS41,9 %S35,9 %82,2 %
MoS31,0 %S25,4 %88,7 %
Norrflärke-SolbergS28,5 %C37,8 %70,5 %
NorrlungångerS41,4 %S40,8 %74,7 %
Nätra-LandsbygdS33,8 %S33,4 %86,0 %
PrästbordetS29,2 %S30,2 %81,5 %
Sidensjö-SkorpedS34,1 %S32,1 %76,2 %
SjukhusetS37,1 %S37,1 %75,2 %
SkyttisS45,5 %S44,1 %80,2 %
SundS39,9 %S38,1 %84,5 %
Svartby-BröstaS34,6 %S36,7 %91,1 %
ValhallaS44,3 %S46,2 %74,5 %
ÅsdalenS38,0 %S38,7 %81,1 %
ÖstraS40,0 %S41,1 %79,6 %
ÖversjälaS38,0 %S36,4 %90,0 %
ÖvreS37,9 %S37,4 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Örnsköldsvik på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026