Valresultat Gävleborgs län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gävleborgs län med 31,8 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 222 363
- Avgivna röster
- 186 702
- Kommuner i länet
- 10
Riksdagsvalet 2026 i Gävleborgs län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 58 720 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 39 727 | 21,5 % |
| MModeraterna | 32 717 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 12 469 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 11 411 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 11 180 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 780 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 434 | 4,0 % |
| Övriga partier | 3 099 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Region Gävleborg — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Gävleborg har 75 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 24 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 14.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 56 252 | 30,7 % | 24(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 34 237 | 18,7 % | 14(−1) |
| MModeraterna | 33 458 | 18,3 % | 14(±0) |
| VVänsterpartiet | 15 560 | 8,5 % | 7(+1) |
| CCenterpartiet | 13 357 | 7,3 % | 6(±0) |
| KDKristdemokraterna | 11 917 | 6,5 % | 5(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 305 | 3,4 % | 3(+3) |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 5 963 | 3,3 % | 2(−2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 731 | 2,6 % | |
| Övriga partier | 1 335 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Gävleborgs län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 53 395 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 34 269 | 18,6 % |
| MModeraterna | 34 027 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 17 282 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 14 425 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 10 927 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 605 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 128 | 3,3 % |
| BollnBollnäspartiet | 2 511 | 1,4 % |
| Övriga partier | 3 649 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Gävleborgs län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävleborgs län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 38,3 % | 38,2 % | 34,1 % | 34,7 % | 31,8 % |
| SD | 3,0 % | 7,1 % | 16,0 % | 19,6 % | 24,1 % | 21,5 % |
| M | 18,3 % | 23,1 % | 17,4 % | 15,3 % | 16,2 % | 17,7 % |
| V | 7,9 % | 7,2 % | 6,6 % | 8,4 % | 5,9 % | 6,8 % |
| KD | 5,1 % | 4,1 % | 3,2 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| C | 11,2 % | 7,3 % | 6,7 % | 9,1 % | 6,2 % | 6,1 % |
| MP | 4,2 % | 6,2 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,5 % | 4,2 % |
| L | 5,3 % | 5,3 % | 3,7 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,0 % |
| Övr | 3,0 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 82,8 % | 85,4 % | 86,3 % | 83,5 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Gävleborgs län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Gävleborgs län 2026
Så skiljer sig Gävleborgs län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i Gävleborgs län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- S +3,8
- KD +0,0
Svagare än i riket
- M −2,1
- MP −1,9
- V −1,6
- L −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Gävleborgs län, från 16,2 % till 17,7 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,7 % till 31,8 % (−2,9).
- S −2,9
- SD −2,6
- M +1,5
- KD +1,1
- L +1,0
- V +0,9
- MP +0,8
- C −0,2
Valdeltagande i Gävleborgs län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävleborgs län är indelad i 152 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Hofors Västra till 93,3 % i Norrlandet-Utvalnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (51,0 %) och sitt svagaste i Hedesunda N (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 125, Sverigedemokraterna i 19, Moderaterna i 8 av 152 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävleborgs län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- C +3,3
- SD −2,9
- S −2,8
- V +1,1
- M +0,7
- L −0,7
- KD −0,3
- MP −0,1
Största parti i Gävleborgs län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävleborgs län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 77,9 % |
Valresultat per kommun i Gävleborgs län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Bollnäs | S | 32,2 % | 82,3 % |
| Gävle | S | 31,5 % | 85,1 % |
| Hofors | S | 31,5 % | 82,0 % |
| Hudiksvall | S | 32,6 % | 83,6 % |
| Ljusdal | S | 28,2 % | 82,9 % |
| Nordanstig | S | 29,9 % | 82,3 % |
| Ockelbo | S | 30,9 % | 85,8 % |
| Ovanåker | S | 29,1 % | 83,8 % |
| Sandviken | S | 33,2 % | 84,2 % |
| Söderhamn | S | 34,6 % | 82,7 % |