Valresultat Sandviken 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Sandviken på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
29 348
Avgivna röster
24 717
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2026 i Sandviken

Riksdagsvalet 2026 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 12233,2 %
SDSverigedemokraterna5 80723,8 %
MModeraterna4 25917,4 %
VVänsterpartiet1 6926,9 %
KDKristdemokraterna1 3255,4 %
CCenterpartiet1 0704,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9433,9 %
MPMiljöpartiet de gröna8133,3 %
Övriga partier4151,7 %

Regionvalet 2026 i Sandviken

Regionvalet 2026 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 76131,9 %
SDSverigedemokraterna5 20721,4 %
MModeraterna4 79719,7 %
VVänsterpartiet2 0928,6 %
KDKristdemokraterna1 4245,8 %
CCenterpartiet1 0904,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7102,9 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg6712,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5022,1 %
Övriga partier1130,5 %

Kommunvalet 2026 i Sandviken — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sandviken har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 11.

Kommunvalet 2026 i Sandviken: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 27029,7 %15(−2)
MModeraterna5 82523,8 %12(+2)
SDSverigedemokraterna5 42322,1 %11(−1)
VVänsterpartiet1 9558,0 %4(±0)
CCenterpartiet1 2685,2 %3(±0)
KDKristdemokraterna1 2575,1 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna8253,4 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6312,6 %1(−1)
Övriga partier490,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sandviken per valår
Parti200620102014201820222026
S47,8 %44,1 %43,7 %37,0 %37,1 %33,2 %
SD2,4 %6,0 %15,3 %21,4 %26,0 %23,8 %
M17,3 %21,1 %15,5 %14,4 %15,6 %17,4 %
V8,9 %8,1 %7,1 %8,4 %5,8 %6,9 %
KD4,5 %3,8 %2,7 %4,5 %4,1 %5,4 %
C7,8 %5,6 %5,1 %6,7 %4,8 %4,4 %
L5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,0 %3,9 %
MP3,2 %5,1 %3,9 %2,3 %2,6 %3,3 %
Övr3,1 %1,1 %2,9 %1,1 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande79,7 %83,8 %86,1 %86,9 %83,2 %84,2 %

Valdeltagande i Sandviken 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sandviken 2026

Så skiljer sig Sandviken från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i Sandviken mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,3
  • S +5,2

Svagare än i riket

  • MP −2,8
  • C −2,7
  • M −2,4
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sandviken, från 15,6 % till 17,4 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,1 % till 33,2 % (−3,8).

  • S −3,8
  • SD −2,2
  • M +1,8
  • KD +1,3
  • V +1,1
  • L +0,9
  • MP +0,8
  • C −0,4

Valdeltagande i Sandviken

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,2 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sandviken på plats 176 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sandviken är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,5 % i Björksätra till 89,8 % i Säljan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björksätra (45,4 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 4 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • M +6,4
  • S −3,6
  • SD −1,6
  • L −1,3
  • V +1,1
  • C +0,8
  • KD −0,3
  • MP +0,0

Största parti i Sandviken sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sandviken per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,2 %84,2 %
2022Socialdemokraterna37,1 %83,2 %
2018Socialdemokraterna37,0 %86,9 %
2014Socialdemokraterna43,7 %86,1 %
2010Socialdemokraterna44,1 %83,8 %
2006Socialdemokraterna47,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sandviken, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarrsätraS36,0 %S31,4 %81,4 %
BjörksätraS45,4 %S46,9 %68,5 %
Gästrike-Hammarby-Storvik SödraSD32,9 %SD31,4 %78,8 %
Jernvallen NorraS37,8 %S33,3 %84,4 %
Jernvallen SödraS30,8 %M29,6 %85,3 %
Jäderfors-NorrsätraS38,7 %S40,0 %78,5 %
JärboSD31,1 %M29,9 %84,2 %
Kungsgården-ÅshammarSD32,2 %SD33,9 %83,5 %
MurgårdenS44,6 %S45,4 %68,5 %
SandbackaS32,1 %M29,9 %85,4 %
Sandviken CentrumS36,8 %S34,2 %75,4 %
Sandviken NorraS32,6 %M34,1 %85,3 %
StadsparkenS45,2 %S42,3 %81,4 %
Storvik NorraS28,4 %M27,0 %87,7 %
SäljanS30,7 %M33,2 %89,8 %
VallhovS36,7 %S34,3 %84,1 %
ÅrsundaS28,5 %SD27,0 %87,6 %
ÖsterfärneboSD28,1 %SD28,9 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Sandviken på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026