Valresultat Ljusdal 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (18,3 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Ljusdal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,9 %
Röstberättigade
14 732
Avgivna röster
12 216
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2026 i Ljusdal

Riksdagsvalet 2026 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 39328,2 %
SDSverigedemokraterna2 94824,5 %
MModeraterna2 08217,3 %
CCenterpartiet9357,8 %
KDKristdemokraterna7606,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5624,7 %
VVänsterpartiet5604,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5474,5 %
Övriga partier2352,0 %

Regionvalet 2026 i Ljusdal

Regionvalet 2026 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 78824,0 %
SDSverigedemokraterna1 87316,1 %
MModeraterna1 67814,5 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg1 25310,8 %
CCenterpartiet1 1109,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0889,4 %
VVänsterpartiet6775,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5855,0 %
KDKristdemokraterna4904,2 %
Övriga partier560,5 %

Kommunvalet 2026 i Ljusdal — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ljusdal har 41 mandat. Socialdemokraterna och Liberalerna fick flest, 7 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Ljusdal: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14518,3 %7(−5)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 05617,5 %7(+4)
SDSverigedemokraterna1 48312,6 %5(−1)
CCenterpartiet1 45012,4 %5(+1)
MModeraterna1 40011,9 %5(−2)
LjusdLjusdalsbygdens parti1 36311,6 %5(+1)
MPMiljöpartiet de gröna1 1429,7 %4(+2)
VVänsterpartiet4473,8 %2(±0)
KDKristdemokraterna2352,0 %1(±0)
Övriga partier190,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusdal per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %36,5 %34,0 %32,1 %28,2 %
SD3,0 %6,9 %16,6 %20,0 %26,2 %24,5 %
M19,1 %24,1 %18,8 %14,4 %16,0 %17,3 %
C14,6 %9,5 %8,6 %12,3 %8,0 %7,8 %
KD5,0 %3,6 %2,4 %5,1 %5,6 %6,3 %
L4,3 %4,4 %3,2 %3,4 %3,0 %4,7 %
V8,4 %7,4 %5,6 %6,9 %4,6 %4,7 %
MP3,7 %5,2 %4,9 %2,8 %3,5 %4,5 %
Övr2,6 %1,9 %3,5 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande73,5 %79,1 %83,0 %83,7 %82,8 %82,9 %

Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusdal 2026

Så skiljer sig Ljusdal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Ljusdal mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,0
  • C +0,7
  • S +0,2
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • V −3,7
  • M −2,5
  • MP −1,6
  • L −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Ljusdal, från 3,0 % till 4,7 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,1 % till 28,2 % (−3,8).

  • S −3,8
  • SD −1,7
  • L +1,7
  • M +1,3
  • MP +1,0
  • KD +0,7
  • C −0,2
  • V +0,1

Valdeltagande i Ljusdal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,9 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ljusdal på plats 223 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusdal är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,3 % i Ljusdal CÖ till 87,6 % i Järvsö Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal C (37,1 %) och sitt svagaste i Tallåsen-Ramsjö (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 3 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 4,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.

  • L +12,8
  • SD −11,9
  • S −10,0
  • M −5,4
  • MP +5,2
  • C +4,6
  • KD −4,3
  • V −0,9

Största parti i Ljusdal sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljusdal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,9 %
2022Socialdemokraterna32,1 %82,8 %
2018Socialdemokraterna34,0 %83,7 %
2014Socialdemokraterna36,5 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,0 %79,1 %
2006Socialdemokraterna39,2 %73,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusdal, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FärilaSD29,0 %Ljusd22,0 %82,3 %
Järvsö NS27,5 %L18,9 %79,8 %
Järvsö VS25,4 %C24,9 %81,2 %
Järvsö ÖS24,4 %C28,2 %87,6 %
Korskrogen-LosSD32,1 %Ljusd22,9 %77,0 %
Ljusdal CS37,1 %S26,8 %75,6 %
Ljusdal CNS31,3 %S21,1 %76,4 %
Ljusdal CSS30,0 %S20,7 %79,4 %
Ljusdal CVS29,0 %L19,5 %80,4 %
Ljusdal CÖS36,2 %S32,3 %70,3 %
Tallåsen-RamsjöSD34,1 %L24,1 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Ljusdal på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026