Valresultat Ljusdal 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Ljusdal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
14 771
Avgivna röster
12 254
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Ljusdal

Riksdagsvalet 2014 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 42036,5 %
MModeraterna2 27818,8 %
SDSverigedemokraterna2 00916,6 %
CCenterpartiet1 0418,6 %
VVänsterpartiet6765,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5924,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3833,2 %
FIFeministiskt initiativ3192,6 %
KDKristdemokraterna2912,4 %
Övriga partier1100,9 %

Landstingsvalet 2014 i Ljusdal

Landstingsvalet 2014 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 78532,3 %
MModeraterna2 03817,4 %
SDSverigedemokraterna1 35811,6 %
SJPGSJPG1 1639,9 %
CCenterpartiet1 1189,5 %
VVänsterpartiet8387,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6365,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4483,8 %
KDKristdemokraterna2882,5 %
Övriga partier440,4 %

Kommunvalet 2014 i Ljusdal

Kommunvalet 2014 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 48829,5 %
MModeraterna1 98916,8 %
SDSverigedemokraterna1 43412,1 %
CCenterpartiet1 36011,5 %
VVänsterpartiet1 1239,5 %
MPMiljöpartiet de gröna8447,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7766,6 %
SocDSocD5074,3 %
KDKristdemokraterna2592,2 %
Övriga partier400,3 %

Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusdal per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %36,5 %34,0 %32,1 %28,2 %
M19,1 %24,1 %18,8 %14,4 %16,0 %17,3 %
SD3,0 %6,9 %16,6 %20,0 %26,2 %24,5 %
C14,6 %9,5 %8,6 %12,3 %8,0 %7,8 %
V8,4 %7,4 %5,6 %6,9 %4,6 %4,7 %
MP3,7 %5,2 %4,9 %2,8 %3,5 %4,5 %
Övr7,2 %5,2 %3,3 %5,9 %6,7 %8,3 %
L4,3 %4,4 %3,2 %3,4 %3,0 %4,7 %
Fi0,4 %0,3 %2,6 %0,4 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande73,5 %79,1 %83,0 %83,7 %82,8 %82,9 %

Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusdal 2014

Så skiljer sig Ljusdal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Ljusdal mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,4
  • SD +3,7
  • C +2,5

Svagare än i riket

  • M −4,5
  • FP −2,3
  • KD −2,2
  • MP −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusdal, från 6,9 % till 16,6 % (+9,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 18,8 % (−5,3).

  • SD +9,6
  • M −5,3
  • FI +2,4
  • V −1,8
  • FP −1,2
  • KD −1,2
  • C −0,9
  • S −0,5

Valdeltagande i Ljusdal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,0 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ljusdal på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusdal är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,6 % i Ramsjö-Hennan till 84,5 % i Järvsö Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal CÖ (44,5 %) och sitt svagaste i Järvsö Ö (24,5 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 36,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • S −7,0
  • SD −4,4
  • V +3,9
  • FP +3,4
  • C +2,9
  • MP +2,3
  • M −2,0

Största parti i Ljusdal sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljusdal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,9 %
2022Socialdemokraterna32,1 %82,8 %
2018Socialdemokraterna34,0 %83,7 %
2014Socialdemokraterna36,5 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,0 %79,1 %
2006Socialdemokraterna39,2 %73,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusdal, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FärilaS38,3 %S33,5 %83,4 %
Järvsö NS31,6 %S23,5 %79,9 %
Järvsö VS31,3 %S24,7 %79,2 %
Järvsö ÖS24,5 %C23,0 %84,5 %
Korskrogen-KårböleS37,3 %S33,2 %83,0 %
Ljusdal CS39,4 %S30,5 %78,9 %
Ljusdal CNS38,7 %S27,1 %82,9 %
Ljusdal CSS42,5 %S33,9 %77,8 %
Ljusdal CVS33,8 %S27,3 %84,1 %
Ljusdal CÖS44,5 %S38,8 %77,2 %
Los-HamraS44,0 %S38,9 %75,7 %
Ramsjö-HennanS42,2 %S29,7 %74,6 %
TallåsenS35,8 %S28,4 %83,0 %

Utforska valdistrikten i Ljusdal på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014