Valresultat Hudiksvall 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,1 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 29 090
- Avgivna röster
- 24 592
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2014 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 352 | 38,4 % |
| MModeraterna | 3 940 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 349 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 2 233 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 698 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 461 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 809 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 687 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 597 | 2,5 % |
| Övriga partier | 224 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 427 | 35,4 % |
| MModeraterna | 3 329 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 2 422 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 266 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 178 | 9,2 % |
| SJPGSJPG | 1 652 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 470 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 284 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 640 | 2,7 % |
| Övriga partier | 121 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 920 | 37,1 % |
| CCenterpartiet | 3 677 | 15,3 % |
| MModeraterna | 3 563 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 544 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 271 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 561 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 727 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 565 | 2,4 % |
| Övriga partier | 191 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,2 % | 37,0 % | 38,4 % | 34,7 % | 36,4 % | 32,6 % |
| M | 17,4 % | 21,8 % | 16,2 % | 13,8 % | 14,6 % | 17,1 % |
| SD | 2,3 % | 5,7 % | 13,8 % | 16,3 % | 21,2 % | 19,1 % |
| C | 16,0 % | 10,1 % | 9,2 % | 12,6 % | 8,4 % | 8,6 % |
| V | 8,4 % | 8,1 % | 7,0 % | 9,3 % | 6,3 % | 6,2 % |
| MP | 5,1 % | 7,2 % | 6,0 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,3 % |
| Övr | 3,1 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,0 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,3 % | 5,3 % | 5,3 % | 5,4 % |
| L | 3,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,7 % |
| Valdeltagande | 76,8 % | 81,9 % | 84,5 % | 85,6 % | 83,9 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hudiksvall 2014
Så skiljer sig Hudiksvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,4 % i Hudiksvall mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,4
- C +3,1
- V +1,3
- SD +0,9
Svagare än i riket
- M −7,1
- FP −2,6
- KD −1,2
- MP −0,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hudiksvall, från 5,7 % till 13,8 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,8 % till 16,2 % (−5,7).
- SD +8,1
- M −5,7
- FI +2,2
- S +1,4
- FP −1,2
- MP −1,2
- V −1,1
- KD −1,1
Valdeltagande i Hudiksvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,5 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hudiksvall på plats 221 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hudiksvall är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Iggesund Söder till 86,8 % i Idenor.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Iggesund Söder (56,9 %) och sitt svagaste i Kyrkbacken mfl (31,4 %). Partiet var största parti i samtliga 21 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 9,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- C +6,1
- SD −4,3
- V +3,6
- M −1,3
- S −1,3
- MP +0,5
- KD −0,3
Största parti i Hudiksvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 76,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkberg mfl | S | 37,3 % | S | 33,7 % | 83,8 % |
| Bobygden-Kalvstigen | S | 36,5 % | S | 34,4 % | 80,7 % |
| Ede mfl | S | 36,4 % | S | 33,9 % | 83,1 % |
| Edsta-Sanna mfl | S | 31,7 % | S | 29,8 % | 85,7 % |
| Enånger | S | 41,7 % | S | 42,0 % | 84,0 % |
| Fridhem-Åvik | S | 36,2 % | S | 33,6 % | 83,0 % |
| Friggesund-Hålsjö mfl | S | 36,4 % | S | 37,5 % | 83,4 % |
| Helenedal mfl | S | 36,1 % | S | 33,5 % | 84,6 % |
| Håsta mfl | S | 45,3 % | S | 43,4 % | 79,0 % |
| Idenor | S | 37,6 % | S | 35,2 % | 86,8 % |
| Iggesund Norr | S | 50,5 % | S | 50,8 % | 82,2 % |
| Iggesund Söder | S | 56,9 % | S | 58,0 % | 77,5 % |
| Kristineberg mfl | S | 45,1 % | S | 43,2 % | 83,9 % |
| Kyrkbacken mfl | S | 31,4 % | S | 29,7 % | 79,8 % |
| Njutånger | S | 40,4 % | S | 39,6 % | 85,6 % |
| Näsviken mfl | S | 35,0 % | S | 37,0 % | 83,5 % |
| Rogsta | S | 35,4 % | S | 34,2 % | 82,6 % |
| Svågadalen | S | 34,0 % | S | 33,9 % | 79,2 % |
| Sörforsa mfl | S | 36,2 % | S | 35,3 % | 81,5 % |
| Västertull mfl | S | 41,0 % | S | 38,2 % | 80,5 % |
| Östertull mfl | S | 34,3 % | S | 30,9 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014