Valresultat Hudiksvall 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Hudiksvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
29 561
Avgivna röster
24 792
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2022 i Hudiksvall

Riksdagsvalet 2022 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 88736,4 %
SDSverigedemokraterna5 17221,2 %
MModeraterna3 56014,6 %
CCenterpartiet2 0428,4 %
VVänsterpartiet1 5426,3 %
KDKristdemokraterna1 2945,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0444,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6012,5 %
Övriga partier2991,2 %

Regionvalet 2022 i Hudiksvall

Regionvalet 2022 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 58931,9 %
MModeraterna3 75615,8 %
SDSverigedemokraterna3 52014,8 %
CCenterpartiet2 71011,4 %
VVänsterpartiet2 2099,3 %
KDKristdemokraterna1 4866,2 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg1 3055,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7333,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3991,7 %
Övriga partier740,3 %

Kommunvalet 2022 i Hudiksvall

Kommunvalet 2022 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 15029,7 %
CCenterpartiet4 57819,0 %
MModeraterna4 08016,9 %
SDSverigedemokraterna3 57714,8 %
VVänsterpartiet2 3109,6 %
KDKristdemokraterna1 2995,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7843,3 %
Övriga partier3131,3 %

Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hudiksvall per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %38,4 %34,7 %36,4 %32,6 %
SD2,3 %5,7 %13,8 %16,3 %21,2 %19,1 %
M17,4 %21,8 %16,2 %13,8 %14,6 %17,1 %
C16,0 %10,1 %9,2 %12,6 %8,4 %8,6 %
V8,4 %8,1 %7,0 %9,3 %6,3 %6,2 %
KD5,0 %4,4 %3,3 %5,3 %5,3 %5,4 %
MP5,1 %7,2 %6,0 %3,6 %4,3 %5,3 %
L3,6 %4,1 %2,8 %2,8 %2,5 %3,7 %
Övr3,1 %1,6 %3,4 %1,6 %1,2 %2,0 %
Valdeltagande76,8 %81,9 %84,5 %85,6 %83,9 %83,6 %

Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hudiksvall 2022

Så skiljer sig Hudiksvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i Hudiksvall mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,0
  • C +1,6
  • SD +0,6

Svagare än i riket

  • M −4,5
  • L −2,1
  • MP −0,8
  • V −0,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hudiksvall, från 16,3 % till 21,2 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,6 % till 8,4 % (−4,3).

  • SD +4,9
  • C −4,3
  • V −3,0
  • S +1,7
  • M +0,8
  • MP +0,7
  • L −0,3
  • KD −0,0

Valdeltagande i Hudiksvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hudiksvall på plats 197 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hudiksvall är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Idenor till 88,5 % i Håsta mfl.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Idenor (46,8 %) och sitt svagaste i Delsbo Västra (29,7 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.

  • C +10,6
  • S −6,7
  • SD −6,3
  • V +3,3
  • M +2,4
  • MP −1,0
  • KD +0,1

Största parti i Hudiksvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hudiksvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,6 %83,6 %
2022Socialdemokraterna36,4 %83,9 %
2018Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2014Socialdemokraterna38,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna37,0 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,2 %76,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hudiksvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkberg mflS32,6 %S28,2 %83,0 %
Bobygden-KalvstigenS30,7 %C27,7 %85,9 %
Delsbo VästraS29,7 %C24,3 %77,8 %
Delsbo ÖstraS33,7 %C28,2 %84,4 %
Edsta-Sanna mflS33,5 %S25,7 %85,9 %
EnångerS37,4 %S33,3 %84,8 %
Fridhem-ÅvikS36,3 %S29,4 %83,6 %
Friggesund-Hålsjö mflS29,8 %C26,8 %81,3 %
Helenedal mflS38,0 %S29,9 %85,1 %
Håsta mflS37,1 %S30,6 %88,5 %
IdenorS46,8 %S39,6 %67,8 %
Iggesund NorrS42,0 %S38,6 %83,9 %
Iggesund SöderS44,6 %S42,1 %73,1 %
Kristineberg mflS42,9 %S34,2 %83,4 %
Kyrkbacken mflS37,7 %S25,6 %75,9 %
NjutångerS32,4 %S27,4 %82,9 %
Näsviken mflS30,1 %C30,5 %83,5 %
RogstaS31,4 %S26,6 %86,3 %
SvågadalenS33,0 %S33,2 %83,1 %
Sörforsa mflS37,4 %S28,9 %82,6 %
Västertull mflS41,1 %S32,8 %79,1 %
Östertull mflS41,6 %S31,8 %80,7 %

Utforska valdistrikten i Hudiksvall på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022