Valresultat Gävle 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 78 868
- Avgivna röster
- 66 236
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 861 | 33,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 794 | 22,6 % |
| MModeraterna | 12 560 | 19,2 % |
| VVänsterpartiet | 4 251 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 3 287 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 806 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 627 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 464 | 3,8 % |
| Övriga partier | 908 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 123 | 30,9 % |
| MModeraterna | 13 234 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 055 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 5 619 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 530 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 3 244 | 5,0 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 2 575 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 323 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 016 | 3,1 % |
| Övriga partier | 336 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 933 | 32,1 % |
| MModeraterna | 13 875 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 719 | 19,5 % |
| VVänsterpartiet | 5 284 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 3 140 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 971 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 635 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 543 | 3,9 % |
| PLUSPLUS55 | 788 | 1,2 % |
| Övriga partier | 365 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % | 34,6 % | 34,1 % | 32,1 % | 33,3 % | 31,5 % |
| SD | 3,3 % | 7,4 % | 15,8 % | 19,5 % | 22,6 % | 19,6 % |
| M | 22,0 % | 27,2 % | 21,0 % | 18,2 % | 19,2 % | 19,9 % |
| V | 7,5 % | 6,8 % | 6,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 8,0 % |
| C | 6,2 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 4,9 % |
| KD | 4,9 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,9 % | 4,3 % | 5,7 % |
| MP | 5,3 % | 7,5 % | 6,2 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,7 % |
| L | 7,1 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 84,7 % | 86,8 % | 87,5 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Gävle 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gävle 2022
Så skiljer sig Gävle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 33,3 % i Gävle mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,0
- SD +2,0
- M +0,1
Svagare än i riket
- C −1,7
- MP −1,1
- KD −1,1
- L −0,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gävle, från 19,5 % till 22,6 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,5 % till 6,5 % (−2,0).
- SD +3,1
- V −2,0
- L −1,6
- C −1,3
- S +1,3
- M +1,0
- KD −0,6
- MP +0,1
Valdeltagande i Gävle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gävle på plats 196 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävle är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,9 % i Andersberg C till 92,3 % i Norrlandet-Utvalnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (55,5 %) och sitt svagaste i Hedesunda N (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 45, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,5 % i kommunvalet mot 22,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- SD −3,1
- M +2,1
- V +1,6
- S −1,3
- L +0,3
- KD +0,3
- C −0,2
- MP −0,1
Största parti i Gävle sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gävle 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg C | S | 55,5 % | S | 59,8 % | 56,9 % |
| Andersberg N | S | 35,6 % | S | 36,7 % | 78,5 % |
| Andersberg S-Sälgsjön-Hästbo | S | 36,8 % | S | 34,5 % | 83,4 % |
| Bergby-Axmar | SD | 32,5 % | S | 30,4 % | 83,6 % |
| Björke-Trödje | SD | 27,8 % | M | 25,9 % | 86,9 % |
| Bomhus C | S | 36,0 % | S | 32,6 % | 91,3 % |
| Bomhus N | S | 30,9 % | S | 31,6 % | 82,3 % |
| Bomhus SO | S | 39,9 % | S | 37,2 % | 83,5 % |
| Bomhus SV | S | 38,6 % | S | 38,1 % | 87,5 % |
| Bomhus V | S | 33,8 % | S | 32,5 % | 75,1 % |
| Bomhus Ö | S | 33,6 % | S | 32,0 % | 87,3 % |
| Brynäs C | S | 37,5 % | S | 36,2 % | 77,0 % |
| Brynäs S | S | 34,9 % | S | 33,9 % | 75,6 % |
| Brynäs V | S | 33,5 % | S | 35,1 % | 72,4 % |
| Brynäs Ö | S | 36,8 % | S | 34,8 % | 70,3 % |
| Forsbacka | S | 35,7 % | S | 35,0 % | 84,7 % |
| Fridhem | S | 33,6 % | S | 31,6 % | 90,5 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | SD | 27,3 % | M | 27,0 % | 89,8 % |
| Gävle Strand | S | 29,8 % | S | 28,4 % | 82,9 % |
| Hagaström C | S | 34,9 % | S | 29,0 % | 91,0 % |
| Hedesunda N | SD | 39,6 % | SD | 36,2 % | 81,9 % |
| Hedesunda S | SD | 32,6 % | SD | 30,6 % | 87,8 % |
| Hemlingby | S | 28,9 % | M | 30,4 % | 88,6 % |
| Hemsta | S | 37,0 % | S | 35,2 % | 82,5 % |
| Hille | S | 33,1 % | S | 30,3 % | 90,9 % |
| Nordost | S | 41,6 % | S | 42,7 % | 62,1 % |
| Norr | S | 28,5 % | S | 28,2 % | 77,1 % |
| Norrlandet-Utvalnäs | M | 33,8 % | M | 37,8 % | 92,3 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | S | 37,1 % | S | 35,7 % | 81,8 % |
| Norrtull-Lexe | S | 32,1 % | S | 29,5 % | 84,6 % |
| Olsbacka | S | 28,8 % | S | 27,1 % | 87,6 % |
| Stigslund | S | 35,0 % | S | 34,7 % | 85,0 % |
| Strömsbro | S | 32,1 % | M | 30,6 % | 87,9 % |
| Sätra C | S | 40,6 % | S | 37,5 % | 69,4 % |
| Sätra NO | S | 43,7 % | S | 41,9 % | 76,1 % |
| Sätra NV | S | 37,8 % | S | 36,0 % | 86,1 % |
| Sätra V | S | 34,3 % | S | 32,7 % | 82,4 % |
| Sätra Ö | S | 38,2 % | S | 39,4 % | 58,7 % |
| Söder V | S | 32,8 % | S | 30,4 % | 82,2 % |
| Söder Ö | S | 34,1 % | S | 32,0 % | 77,9 % |
| Södertull | S | 31,6 % | S | 29,7 % | 72,2 % |
| Sörby | S | 37,3 % | S | 36,2 % | 79,4 % |
| Valbo C | S | 34,9 % | S | 35,2 % | 85,7 % |
| Valbo N | S | 34,2 % | S | 34,7 % | 79,6 % |
| Valbo V | S | 32,3 % | S | 30,8 % | 90,8 % |
| Valbo Ö-Hagaström N | S | 30,7 % | S | 29,9 % | 89,3 % |
| Vallbacken | S | 33,0 % | S | 30,2 % | 85,2 % |
| Villastaden | M | 31,2 % | M | 33,8 % | 88,0 % |
| Väster N | S | 30,8 % | S | 27,1 % | 85,2 % |
| Väster S | S | 32,4 % | S | 30,7 % | 76,5 % |
| Åbyggeby | S | 26,9 % | S | 26,4 % | 91,7 % |
| Öster-Alderholmen | S | 39,7 % | S | 40,5 % | 60,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022