Valresultat Söderhamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 37,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 19 646
- Avgivna röster
- 16 056
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 959 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 962 | 24,9 % |
| MModeraterna | 2 350 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 1 001 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 812 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 775 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 456 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 372 | 2,3 % |
| Övriga partier | 212 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 188 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 070 | 19,4 % |
| MModeraterna | 2 537 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 1 647 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 149 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 001 | 6,3 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 563 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 301 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 299 | 1,9 % |
| Övriga partier | 42 | 0,3 % |
Kommunvalet 2022 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 710 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 106 | 19,5 % |
| MModeraterna | 2 554 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 2 517 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 126 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 956 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 398 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 265 | 1,7 % |
| SSOSSOS-Ställ Om Sverige Söderhamnsinitiativet | 168 | 1,1 % |
| Övriga partier | 159 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2022
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,5 % i Söderhamn mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- SD +4,4
Svagare än i riket
- M −4,3
- L −2,3
- MP −2,2
- V −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderhamn, från 19,6 % till 24,9 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,9 % till 6,3 % (−3,6).
- SD +5,3
- C −3,6
- V −3,2
- S +1,0
- L −0,6
- MP +0,5
- M +0,4
- KD −0,2
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,7 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Söderhamn på plats 253 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,9 % i Sandarne till 88,2 % i Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl (46,2 %) och sitt svagaste i Söderala (31,1 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- C +9,5
- S −8,0
- SD −5,5
- V +1,9
- M +1,2
- KD +1,1
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik – Skog | S | 32,6 % | S | 27,0 % | 73,2 % |
| Ljusne | S | 44,2 % | S | 43,8 % | 70,7 % |
| Marma-Mo | S | 31,3 % | S | 22,4 % | 82,4 % |
| Norrala-Trönö | S | 31,6 % | C | 25,8 % | 85,8 % |
| Sandarne | S | 41,0 % | S | 33,4 % | 68,9 % |
| Stugsund | S | 37,4 % | S | 27,5 % | 84,4 % |
| Söderala | S | 31,1 % | SD | 23,3 % | 82,5 % |
| Söderhamn Centrum-Väster | S | 40,6 % | S | 31,8 % | 74,9 % |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | S | 41,8 % | S | 29,8 % | 86,7 % |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | S | 46,2 % | S | 41,4 % | 68,9 % |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | S | 44,4 % | S | 36,1 % | 74,6 % |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | S | 33,2 % | M | 27,1 % | 88,2 % |
| Vågbro | S | 34,8 % | S | 24,0 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022