Valresultat Ljusdal 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 14 791
- Avgivna röster
- 12 244
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 861 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 156 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 925 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 958 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 672 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 553 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 363 | 3,0 % |
| Övriga partier | 132 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 379 | 29,3 % |
| MModeraterna | 2 107 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 095 | 18,2 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 983 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 962 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 696 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 559 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 326 | 2,8 % |
| Övriga partier | 40 | 0,3 % |
Kommunvalet 2022 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 424 | 29,2 % |
| MModeraterna | 1 924 | 16,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 878 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 1 086 | 9,3 % |
| LjusdLjusdalsbygdens parti | 1 086 | 9,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 883 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 566 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 450 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 390 | 3,3 % |
| Övriga partier | 33 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,2 % | 37,0 % | 36,5 % | 34,0 % | 32,1 % | 28,2 % |
| SD | 3,0 % | 6,9 % | 16,6 % | 20,0 % | 26,2 % | 24,5 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 18,8 % | 14,4 % | 16,0 % | 17,3 % |
| C | 14,6 % | 9,5 % | 8,6 % | 12,3 % | 8,0 % | 7,8 % |
| KD | 5,0 % | 3,6 % | 2,4 % | 5,1 % | 5,6 % | 6,3 % |
| V | 8,4 % | 7,4 % | 5,6 % | 6,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 4,5 % |
| L | 4,3 % | 4,4 % | 3,2 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,7 % |
| Övr | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 73,5 % | 79,1 % | 83,0 % | 83,7 % | 82,8 % | 82,9 % |
Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljusdal 2022
Så skiljer sig Ljusdal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Ljusdal mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,7
- S +1,7
- C +1,2
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −3,1
- V −2,2
- L −1,6
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusdal, från 20,0 % till 26,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,3 % till 8,0 % (−4,3).
- SD +6,2
- C −4,3
- V −2,3
- S −1,9
- M +1,6
- MP +0,8
- KD +0,5
- L −0,3
Valdeltagande i Ljusdal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,8 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ljusdal på plats 234 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljusdal är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Ljusdal CÖ till 85,7 % i Järvsö Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal CÖ (40,5 %) och sitt svagaste i Tallåsen (27,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 5 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- SD −10,2
- L +4,5
- S −2,8
- KD −2,3
- C +1,3
- M +0,4
- MP +0,3
- V +0,2
Största parti i Ljusdal sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 82,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 82,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 73,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färila | SD | 31,0 % | S | 25,7 % | 82,2 % |
| Järvsö N | S | 29,3 % | S | 24,5 % | 78,9 % |
| Järvsö V | S | 31,5 % | S | 27,7 % | 79,7 % |
| Järvsö Ö | S | 28,5 % | C | 25,8 % | 85,7 % |
| Korskrogen-Kårböle | SD | 31,2 % | S | 25,5 % | 85,1 % |
| Ljusdal C | S | 38,2 % | S | 36,0 % | 74,1 % |
| Ljusdal CN | S | 33,4 % | S | 31,7 % | 80,7 % |
| Ljusdal CS | S | 34,2 % | S | 32,3 % | 82,5 % |
| Ljusdal CV | S | 31,4 % | S | 29,4 % | 84,7 % |
| Ljusdal CÖ | S | 40,5 % | S | 40,3 % | 73,9 % |
| Los-Hamra | SD | 35,8 % | S | 30,1 % | 76,2 % |
| Ramsjö-Hennan | SD | 38,5 % | S | 31,6 % | 80,3 % |
| Tallåsen | SD | 35,5 % | S | 24,3 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022