Valresultat Ljusdal 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Ljusdal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
14 622
Avgivna röster
12 233
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2018 i Ljusdal

Riksdagsvalet 2018 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 10134,0 %
SDSverigedemokraterna2 40920,0 %
MModeraterna1 73914,4 %
CCenterpartiet1 48012,3 %
VVänsterpartiet8336,9 %
KDKristdemokraterna6165,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4053,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3322,8 %
Övriga partier1501,2 %

Landstingsvalet 2018 i Ljusdal

Landstingsvalet 2018 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 73532,0 %
MModeraterna1 96816,9 %
SDSverigedemokraterna1 57713,5 %
CCenterpartiet1 27110,9 %
SJPGSJPG1 0469,0 %
VVänsterpartiet8056,9 %
KDKristdemokraterna4303,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3973,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3963,4 %
Övriga partier510,4 %

Kommunvalet 2018 i Ljusdal

Kommunvalet 2018 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 98533,5 %
CCenterpartiet1 75414,7 %
MModeraterna1 54813,0 %
SDSverigedemokraterna1 43812,1 %
LjPLjP8287,0 %
VVänsterpartiet8206,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4563,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4263,6 %
KDKristdemokraterna3492,9 %
DemRäDemRä1341,1 %
LPoLPo1281,1 %
Övriga partier300,3 %

Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−4,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusdal per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %36,5 %34,0 %32,1 %28,2 %
SD3,0 %6,9 %16,6 %20,0 %26,2 %24,5 %
M19,1 %24,1 %18,8 %14,4 %16,0 %17,3 %
C14,6 %9,5 %8,6 %12,3 %8,0 %7,8 %
V8,4 %7,4 %5,6 %6,9 %4,6 %4,7 %
KD5,0 %3,6 %2,4 %5,1 %5,6 %6,3 %
L4,3 %4,4 %3,2 %3,4 %3,0 %4,7 %
MP3,7 %5,2 %4,9 %2,8 %3,5 %4,5 %
Övr2,6 %1,9 %3,5 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande73,5 %79,1 %83,0 %83,7 %82,8 %82,9 %

Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusdal 2018

Så skiljer sig Ljusdal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,0 % i Ljusdal mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,7
  • C +3,7
  • SD +2,4

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • L −2,1
  • MP −1,7
  • KD −1,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Ljusdal, från 8,6 % till 12,3 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,8 % till 14,4 % (−4,4).

  • M −4,4
  • C +3,7
  • SD +3,4
  • KD +2,7
  • S −2,5
  • FI −2,2
  • MP −2,1
  • V +1,3

Valdeltagande i Ljusdal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,7 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ljusdal på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusdal är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Los-Hamra till 87,7 % i Järvsö Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal CÖ (41,7 %) och sitt svagaste i Järvsö Ö (24,0 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • SD −7,9
  • C +2,5
  • KD −2,2
  • M −1,4
  • S −0,5
  • L +0,5
  • V −0,0

Största parti i Ljusdal sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljusdal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,9 %
2022Socialdemokraterna32,1 %82,8 %
2018Socialdemokraterna34,0 %83,7 %
2014Socialdemokraterna36,5 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,0 %79,1 %
2006Socialdemokraterna39,2 %73,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusdal, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FärilaS33,6 %S34,1 %83,0 %
Järvsö NS30,4 %C25,1 %79,2 %
Järvsö VS30,1 %S27,3 %80,5 %
Järvsö ÖS24,0 %C30,2 %87,7 %
Korskrogen-KårböleS34,1 %S32,9 %82,9 %
Ljusdal CS41,7 %S39,9 %78,5 %
Ljusdal CNS34,0 %S34,9 %84,0 %
Ljusdal CSS36,6 %S35,3 %77,8 %
Ljusdal CVS32,6 %S32,0 %85,7 %
Ljusdal CÖS41,7 %S43,6 %77,9 %
Los-HamraS39,9 %S41,8 %75,8 %
Ramsjö-HennanS38,2 %S36,8 %78,7 %
TallåsenS33,5 %S34,8 %84,0 %

Utforska valdistrikten i Ljusdal på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018