Valresultat Gävleborgs län 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gävleborgs län med 34,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,3 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Gävleborgs län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
217 235
Avgivna röster
187 445
Kommuner i länet
10

Riksdagsvalet 2018 i Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2018 i Gävleborgs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna63 23234,1 %
SDSverigedemokraterna36 33019,6 %
MModeraterna28 33415,3 %
CCenterpartiet16 8259,1 %
VVänsterpartiet15 4838,4 %
KDKristdemokraterna9 7825,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 4414,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5 6613,1 %
Övriga partier2 3251,3 %

Landstingsvalet 2018 i Gävleborgs län

Landstingsvalet 2018 i Gävleborgs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna58 52131,6 %
MModeraterna27 55614,9 %
SDSverigedemokraterna27 49414,9 %
CCenterpartiet18 1469,8 %
VVänsterpartiet15 8098,5 %
SJPGSJPG13 1767,1 %
KDKristdemokraterna9 3645,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 4404,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5 7203,1 %
Övriga partier8050,4 %

Kommunvalet 2018 i Gävleborgs län

Kommunvalet 2018 i Gävleborgs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna59 80232,0 %
SDSverigedemokraterna28 72515,4 %
MModeraterna27 91615,0 %
CCenterpartiet22 68812,2 %
VVänsterpartiet15 4968,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 6765,7 %
KDKristdemokraterna7 8054,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6 2163,3 %
BollpBollp2 6211,4 %
Övriga partier4 7332,5 %

Partiernas utveckling i Gävleborgs län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gävleborgs län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gävleborgs län per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %38,3 %38,2 %34,1 %34,7 %31,8 %
SD3,0 %7,1 %16,0 %19,6 %24,1 %21,5 %
M18,3 %23,1 %17,4 %15,3 %16,2 %17,7 %
C11,2 %7,3 %6,7 %9,1 %6,2 %6,1 %
V7,9 %7,2 %6,6 %8,4 %5,9 %6,8 %
KD5,1 %4,1 %3,2 %5,3 %5,1 %6,2 %
L5,3 %5,3 %3,7 %4,0 %3,0 %4,0 %
MP4,2 %6,2 %5,0 %3,1 %3,5 %4,2 %
Övr3,0 %1,3 %3,2 %1,3 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande77,9 %82,8 %85,4 %86,3 %83,5 %84,0 %

Valdeltagande i Gävleborgs län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Gävleborgs län 2018

Så skiljer sig Gävleborgs län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,1 % i Gävleborgs län mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,8
  • SD +2,1
  • C +0,5
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −4,6
  • L −1,5
  • MP −1,4
  • KD −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gävleborgs län, från 16,0 % till 19,6 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,2 % till 34,1 % (−4,1).

  • S −4,1
  • SD +3,6
  • C +2,4
  • M −2,1
  • KD +2,0
  • MP −2,0
  • FI −1,9
  • V +1,8

Valdeltagande i Gävleborgs län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Gävleborgs län är indelad i 153 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Andersberg C till 92,8 % i Norrlandet-Utvalnäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (53,1 %) och sitt svagaste i Norrlandet-Utvalnäs (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 144, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 4 av 153 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävleborgs län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • SD −4,2
  • C +3,1
  • S −2,1
  • L +1,7
  • KD −1,1
  • M −0,3
  • MP +0,3
  • V −0,0

Största parti i Gävleborgs län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gävleborgs län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gävleborgs län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,8 %84,0 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,5 %
2018Socialdemokraterna34,1 %86,3 %
2014Socialdemokraterna38,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna38,3 %82,8 %
2006Socialdemokraterna41,9 %77,9 %

Valresultat per kommun i Gävleborgs län 2018

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Gävleborgs län, riksdagsvalet 2018
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BollnäsS34,6 %85,4 %
GävleS32,1 %87,5 %
HoforsS39,4 %84,6 %
HudiksvallS34,7 %85,6 %
LjusdalS34,0 %83,7 %
NordanstigS32,5 %83,6 %
OckelboS31,7 %86,2 %
OvanåkerS32,3 %86,2 %
SandvikenS37,0 %86,9 %
SöderhamnS36,5 %86,1 %

Andra län 2018

Valresultat för alla kommuner 2018