Valresultat Sandviken 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Sandviken på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
28 827
Avgivna röster
25 065
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2018 i Sandviken

Riksdagsvalet 2018 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 16437,0 %
SDSverigedemokraterna5 31121,4 %
MModeraterna3 55914,4 %
VVänsterpartiet2 0808,4 %
CCenterpartiet1 6616,7 %
KDKristdemokraterna1 1104,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0664,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5592,3 %
Övriga partier2841,1 %

Landstingsvalet 2018 i Sandviken

Landstingsvalet 2018 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 80535,0 %
SDSverigedemokraterna4 31817,2 %
MModeraterna3 48913,9 %
VVänsterpartiet2 1538,6 %
CCenterpartiet1 6956,7 %
SJPGSJPG1 6756,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3145,2 %
KDKristdemokraterna1 0544,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5402,1 %
Övriga partier840,3 %

Kommunvalet 2018 i Sandviken

Kommunvalet 2018 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 97635,5 %
SDSverigedemokraterna4 69918,6 %
MModeraterna3 82215,1 %
CCenterpartiet2 1968,7 %
VVänsterpartiet2 0728,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7977,1 %
KDKristdemokraterna8263,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5442,2 %
LPoLPo2641,0 %
Övriga partier740,3 %

Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sandviken per valår
Parti200620102014201820222026
S47,8 %44,1 %43,7 %37,0 %37,1 %33,2 %
SD2,4 %6,0 %15,3 %21,4 %26,0 %23,8 %
M17,3 %21,1 %15,5 %14,4 %15,6 %17,4 %
V8,9 %8,1 %7,1 %8,4 %5,8 %6,9 %
C7,8 %5,6 %5,1 %6,7 %4,8 %4,4 %
KD4,5 %3,8 %2,7 %4,5 %4,1 %5,4 %
L5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,0 %3,9 %
MP3,2 %5,1 %3,9 %2,3 %2,6 %3,3 %
Övr3,1 %1,1 %2,9 %1,1 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande79,7 %83,8 %86,1 %86,9 %83,2 %84,2 %

Valdeltagande i Sandviken 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sandviken 2018

Så skiljer sig Sandviken från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 37,0 % i Sandviken mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,7
  • SD +3,9
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • MP −2,2
  • C −1,9
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sandviken, från 15,3 % till 21,4 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,7 % till 37,0 % (−6,8).

  • S −6,8
  • SD +6,1
  • KD +1,7
  • MP −1,6
  • FI −1,6
  • C +1,6
  • V +1,3
  • M −1,1

Valdeltagande i Sandviken

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sandviken på plats 166 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sandviken är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Murgården till 92,0 % i Säljan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Murgården (52,2 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Centerpartiet i 1 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,6 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.

  • SD −2,8
  • L +2,8
  • C +2,0
  • S −1,4
  • KD −1,2
  • M +0,8
  • V −0,2

Största parti i Sandviken sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sandviken per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,2 %84,2 %
2022Socialdemokraterna37,1 %83,2 %
2018Socialdemokraterna37,0 %86,9 %
2014Socialdemokraterna43,7 %86,1 %
2010Socialdemokraterna44,1 %83,8 %
2006Socialdemokraterna47,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sandviken, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarrsätraS34,7 %S35,1 %85,5 %
BjörksätraS48,5 %S49,7 %76,3 %
Gästrike-Hammarby-Storvik SödraS32,9 %S26,5 %81,8 %
Jernvallen NorraS43,3 %S41,5 %87,5 %
Jernvallen SödraS35,5 %S33,0 %90,5 %
Jäderfors-NorrsätraS39,6 %S41,8 %77,7 %
JärboS31,7 %S29,6 %86,7 %
Kungsgården-ÅshammarS32,8 %S29,9 %86,9 %
MurgårdenS52,2 %S54,2 %72,7 %
SandbackaS36,9 %S34,8 %88,0 %
Sandviken CentrumS38,5 %S38,6 %84,8 %
Sandviken NorraS33,4 %S32,6 %88,8 %
StadsparkenS47,3 %S46,1 %84,2 %
Storvik NorraS32,3 %S25,3 %88,0 %
SäljanS35,9 %S33,8 %92,0 %
VallhovS42,5 %S40,5 %87,2 %
ÅrsundaS32,5 %S30,6 %87,4 %
ÖsterfärneboC22,8 %C33,1 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Sandviken på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018