Valresultat Sandviken 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 47,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,9 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 28 700
- Avgivna röster
- 22 879
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 771 | 47,8 % |
| MModeraterna | 3 887 | 17,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 006 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 1 766 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 124 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 008 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 723 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 541 | 2,4 % |
| Övriga partier | 696 | 3,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 633 | 43,5 % |
| MModeraterna | 3 552 | 16,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 099 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 2 025 | 9,1 % |
| SJPGSJPG | 1 550 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 077 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 050 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 599 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 510 | 2,3 % |
| Övriga partier | 31 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 420 | 41,9 % |
| MModeraterna | 3 704 | 16,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 439 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 2 040 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 329 | 5,9 % |
| NONO | 1 263 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 176 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 673 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 376 | 1,7 % |
| Övriga partier | 49 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,8 % | 44,1 % | 43,7 % | 37,0 % | 37,1 % | 33,2 % |
| M | 17,3 % | 21,1 % | 15,5 % | 14,4 % | 15,6 % | 17,4 % |
| V | 8,9 % | 8,1 % | 7,1 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,9 % |
| C | 7,8 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,8 % | 4,4 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,0 % | 3,9 % |
| KD | 4,5 % | 3,8 % | 2,7 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,6 % | 3,3 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,7 % |
| SD | 2,4 % | 6,0 % | 15,3 % | 21,4 % | 26,0 % | 23,8 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 86,1 % | 86,9 % | 83,2 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Sandviken 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sandviken 2006
Så skiljer sig Sandviken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 47,8 % i Sandviken mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 12,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,6
- V +3,1
Svagare än i riket
- M −8,8
- FP −2,5
- KD −2,1
- MP −1,9
Valdeltagande i Sandviken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,7 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sandviken på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sandviken är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,0 % i Sandviken 13 till 91,2 % i Sandviken 12.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sandviken 3 (59,7 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i kommunvalet mot 47,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- S −5,9
- V +1,9
- C +1,2
- FP +0,9
- M −0,8
- KD +0,8
- MP −0,2
Största parti i Sandviken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,7 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Järbo 1 | S | 38,7 % | S | 34,8 % | 79,0 % |
| Järbo 2 | S | 46,2 % | S | 41,7 % | 82,9 % |
| Ovansjö 1 | S | 41,4 % | S | 33,4 % | 83,9 % |
| Ovansjö 2 | S | 43,4 % | S | 34,3 % | 78,0 % |
| Ovansjö 3 | S | 49,4 % | S | 39,8 % | 81,6 % |
| Ovansjö 4 | S | 52,5 % | S | 43,6 % | 86,0 % |
| Ovansjö 5 | S | 41,2 % | S | 38,2 % | 75,9 % |
| Ovansjö 6 | S | 51,1 % | S | 47,4 % | 80,2 % |
| Ovansjö 7 | S | 46,2 % | S | 40,9 % | 80,3 % |
| Sandviken 1 | S | 47,1 % | S | 41,3 % | 85,7 % |
| Sandviken 2 | S | 53,6 % | S | 47,5 % | 76,0 % |
| Sandviken 3 | S | 59,7 % | S | 53,8 % | 73,1 % |
| Sandviken 4 | S | 44,9 % | S | 36,6 % | 82,4 % |
| Sandviken 5 | S | 47,1 % | S | 42,6 % | 82,4 % |
| Sandviken 6 | S | 45,4 % | S | 40,8 % | 76,2 % |
| Sandviken 8 | S | 49,8 % | S | 44,7 % | 80,0 % |
| Sandviken 9 | S | 59,3 % | S | 51,3 % | 82,6 % |
| Sandviken 10 | S | 46,4 % | S | 42,0 % | 84,2 % |
| Sandviken 12 | S | 50,5 % | S | 42,1 % | 91,2 % |
| Sandviken 13 | S | 58,0 % | S | 57,6 % | 55,0 % |
| Sandviken 15 | S | 51,7 % | S | 43,9 % | 82,1 % |
| Årsunda | S | 41,0 % | S | 36,8 % | 80,8 % |
| Österfärnebo | S | 30,4 % | C | 31,1 % | 77,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006