Valresultat Hofors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 51,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,6 %). Valdeltagandet var 75,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 75,8 %
- Röstberättigade
- 7 799
- Avgivna röster
- 5 913
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Hofors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 967 | 51,3 % |
| MModeraterna | 782 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 662 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 338 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 311 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 233 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 179 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 166 | 2,9 % |
| Övriga partier | 149 | 2,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Hofors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 818 | 49,4 % |
| MModeraterna | 694 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 622 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 389 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 313 | 5,5 % |
| SJPGSJPG | 263 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 211 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 203 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 179 | 3,1 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Hofors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 736 | 45,6 % |
| FHTFHT | 721 | 12,0 % |
| MModeraterna | 686 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 571 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 436 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 418 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 134 | 2,2 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- L
- SD
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,3 % | 49,7 % | 47,4 % | 39,4 % | 36,4 % | 31,5 % |
| M | 13,5 % | 15,5 % | 11,2 % | 11,3 % | 13,6 % | 15,5 % |
| V | 11,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 11,8 % | 8,3 % | 8,3 % |
| C | 5,8 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,2 % | 3,9 % | 4,2 % |
| L | 5,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,5 % | 2,3 % | 3,0 % |
| SD | 4,0 % | 7,4 % | 16,0 % | 21,8 % | 27,8 % | 26,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,2 % | 3,0 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,4 % |
| KD | 2,9 % | 2,0 % | 1,7 % | 4,0 % | 4,4 % | 7,1 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 75,8 % | 83,2 % | 84,1 % | 84,6 % | 82,3 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Hofors 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hofors 2006
Så skiljer sig Hofors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 51,3 % i Hofors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,0
- V +5,6
- SD +1,1
Svagare än i riket
- M −12,6
- KD −3,8
- FP −2,1
- MP −2,1
Valdeltagande i Hofors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,8 %, vilket är 4,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hofors på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hofors är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Hofors 2 till 78,3 % i Torsåker 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors 2 (62,0 %) och sitt svagaste i Torsåker 1 (36,3 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,6 % i kommunvalet mot 51,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- S −5,7
- M −2,1
- V −1,9
- SD −1,8
- FP +1,6
- C +1,4
- MP −0,7
Största parti i Hofors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 82,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 84,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,3 % | 75,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Hofors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hofors 1 | S | 53,6 % | S | 49,1 % | 75,9 % |
| Hofors 2 | S | 62,0 % | S | 57,8 % | 71,3 % |
| Hofors 3 | S | 55,5 % | S | 51,2 % | 76,6 % |
| Hofors 4 | S | 53,8 % | S | 46,9 % | 77,7 % |
| Torsåker 1 | S | 36,3 % | S | 29,4 % | 78,3 % |
| Torsåker 2 | S | 43,0 % | S | 34,9 % | 76,2 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006