Valresultat Hofors 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 49,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,4 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Hofors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
7 580
Avgivna röster
6 304
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2010 i Hofors

Riksdagsvalet 2010 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 08949,7 %
MModeraterna96715,5 %
VVänsterpartiet68411,0 %
SDSverigedemokraterna4587,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3085,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2624,2 %
CCenterpartiet2504,0 %
KDKristdemokraterna1232,0 %
Övriga partier791,3 %

Landstingsvalet 2010 i Hofors

Landstingsvalet 2010 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90847,8 %
MModeraterna81413,4 %
VVänsterpartiet69011,3 %
SDSverigedemokraterna3696,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3085,1 %
SJPGSJPG2674,4 %
CCenterpartiet2514,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2484,1 %
KDKristdemokraterna2183,6 %
Övriga partier80,1 %

Kommunvalet 2010 i Hofors

Kommunvalet 2010 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 68243,4 %
MModeraterna80113,0 %
VVänsterpartiet67210,9 %
FHTFHT5569,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3796,1 %
SDSverigedemokraterna3726,0 %
CCenterpartiet3004,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2273,7 %
KDKristdemokraterna1111,8 %
NDNy Demokrati761,2 %
Övriga partier50,1 %

Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • L
  • MP
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hofors per valår
Parti200620102014201820222026
S51,3 %49,7 %47,4 %39,4 %36,4 %31,5 %
M13,5 %15,5 %11,2 %11,3 %13,6 %15,5 %
V11,4 %11,0 %10,8 %11,8 %8,3 %8,3 %
SD4,0 %7,4 %16,0 %21,8 %27,8 %26,3 %
L5,4 %5,0 %2,8 %3,5 %2,3 %3,0 %
MP3,1 %4,2 %3,0 %1,9 %2,1 %2,4 %
C5,8 %4,0 %4,5 %5,2 %3,9 %4,2 %
KD2,9 %2,0 %1,7 %4,0 %4,4 %7,1 %
Övr2,6 %1,3 %2,6 %1,1 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande75,8 %83,2 %84,1 %84,6 %82,3 %82,0 %

Valdeltagande i Hofors 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hofors 2010

Så skiljer sig Hofors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,7 % i Hofors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,0
  • V +5,4
  • SD +1,7

Svagare än i riket

  • M −14,5
  • KD −3,6
  • MP −3,1
  • C −2,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Hofors, från 4,0 % till 7,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 5,8 % till 4,0 % (−1,8).

  • SD +3,3
  • M +2,0
  • C −1,8
  • S −1,6
  • MP +1,1
  • KD −0,9
  • V −0,4
  • FP −0,4

Valdeltagande i Hofors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,2 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hofors på plats 201 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hofors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Hofors Centrum till 82,2 % i Torsåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors Centrum (61,5 %) och sitt svagaste i Torsåker (34,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,4 % i kommunvalet mot 49,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • S −6,3
  • M −2,6
  • SD −1,3
  • FP +1,2
  • C +0,8
  • MP −0,5
  • V −0,1

Största parti i Hofors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hofors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %82,0 %
2022Socialdemokraterna36,4 %82,3 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,1 %
2010Socialdemokraterna49,7 %83,2 %
2006Socialdemokraterna51,3 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hofors 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hofors, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hofors CentrumS61,5 %S53,6 %76,1 %
Hofors NorraS54,2 %S48,6 %79,8 %
Hofors SödraS51,3 %S44,3 %79,6 %
TorsåkerS34,2 %S27,9 %82,2 %

Utforska valdistrikten i Hofors på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010