Valresultat Hofors 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 7 242
- Avgivna röster
- 5 935
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2026 i Hofors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 845 | 31,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 542 | 26,3 % |
| MModeraterna | 907 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 489 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 417 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 244 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 176 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 138 | 2,4 % |
| Övriga partier | 107 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Hofors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 770 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 179 | 20,3 % |
| MModeraterna | 970 | 16,7 % |
| VVänsterpartiet | 572 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 566 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 272 | 4,7 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 171 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 1,8 % |
| Övriga partier | 52 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Hofors — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hofors har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 6 och Moderaterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 545 | 26,4 % | 8(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 061 | 18,1 % | 6(+1) |
| MModeraterna | 1 004 | 17,2 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 794 | 13,6 % | 4(+3) |
| VVänsterpartiet | 657 | 11,2 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 476 | 8,1 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 248 | 4,2 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 67 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,3 % | 49,7 % | 47,4 % | 39,4 % | 36,4 % | 31,5 % |
| SD | 4,0 % | 7,4 % | 16,0 % | 21,8 % | 27,8 % | 26,3 % |
| M | 13,5 % | 15,5 % | 11,2 % | 11,3 % | 13,6 % | 15,5 % |
| V | 11,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 11,8 % | 8,3 % | 8,3 % |
| KD | 2,9 % | 2,0 % | 1,7 % | 4,0 % | 4,4 % | 7,1 % |
| C | 5,8 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,2 % | 3,9 % | 4,2 % |
| L | 5,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,5 % | 2,3 % | 3,0 % |
| MP | 3,1 % | 4,2 % | 3,0 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 75,8 % | 83,2 % | 84,1 % | 84,6 % | 82,3 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Hofors 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hofors 2026
Så skiljer sig Hofors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i Hofors mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,8
- S +3,4
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −4,4
- MP −3,8
- C −2,9
- L −2,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Hofors, från 4,4 % till 7,1 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,4 % till 31,5 % (−5,0).
- S −5,0
- KD +2,7
- M +1,9
- SD −1,5
- L +0,7
- C +0,2
- MP +0,2
- V +0,0
Valdeltagande i Hofors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hofors på plats 250 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hofors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Hofors Västra till 81,3 % i Torsåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors Västra (38,2 %) och sitt svagaste i Torsåker (24,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,1 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- SD −8,2
- KD +6,5
- S −5,1
- C +4,0
- V +2,9
- M +1,7
- L +1,2
Största parti i Hofors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 82,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 84,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,3 % | 75,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Hofors 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hofors Centrum | S | 33,0 % | S | 30,3 % | 70,4 % |
| Hofors Norra | S | 34,3 % | S | 27,3 % | 78,6 % |
| Hofors Södra | S | 31,5 % | S | 26,2 % | 76,7 % |
| Hofors Västra | S | 38,2 % | S | 32,4 % | 63,9 % |
| Torsåker | SD | 25,3 % | KD | 20,6 % | 81,3 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026