Valresultat Gävle 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 80 625
- Avgivna röster
- 68 643
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2026 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 394 | 31,5 % |
| MModeraterna | 13 496 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 292 | 19,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 407 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 847 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 3 312 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 168 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 029 | 4,5 % |
| Övriga partier | 997 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 261 | 31,2 % |
| MModeraterna | 14 359 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 436 | 18,3 % |
| VVänsterpartiet | 6 445 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 4 025 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 3 180 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 667 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 695 | 2,5 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 1 563 | 2,3 % |
| Övriga partier | 406 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Gävle — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Gävle har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 12.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 874 | 32,1 % | 21(±0) |
| MModeraterna | 14 313 | 21,0 % | 14(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 12 885 | 18,9 % | 12(−1) |
| VVänsterpartiet | 5 846 | 8,6 % | 6(+1) |
| KDKristdemokraterna | 3 815 | 5,6 % | 4(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 265 | 4,8 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 3 111 | 4,6 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 076 | 3,1 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 867 | 1,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % | 34,6 % | 34,1 % | 32,1 % | 33,3 % | 31,5 % |
| M | 22,0 % | 27,2 % | 21,0 % | 18,2 % | 19,2 % | 19,9 % |
| SD | 3,3 % | 7,4 % | 15,8 % | 19,5 % | 22,6 % | 19,6 % |
| V | 7,5 % | 6,8 % | 6,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 8,0 % |
| KD | 4,9 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,9 % | 4,3 % | 5,7 % |
| C | 6,2 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 4,9 % |
| MP | 5,3 % | 7,5 % | 6,2 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,7 % |
| L | 7,1 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 84,7 % | 86,8 % | 87,5 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Gävle 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gävle 2026
Så skiljer sig Gävle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,5 % i Gävle mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,5
- SD +2,1
- M +0,0
Svagare än i riket
- C −2,2
- MP −1,5
- L −0,9
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Gävle, från 6,5 % till 8,0 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,6 % till 19,6 % (−3,0).
- SD −3,0
- S −1,9
- V +1,5
- KD +1,4
- M +0,7
- L +0,7
- MP +0,7
- C −0,1
Valdeltagande i Gävle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gävle på plats 122 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävle är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,9 % i Sätra Ö-Gavlehov till 93,3 % i Norrlandet-Utvalnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (51,0 %) och sitt svagaste i Hedesunda N (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 42, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 3 av 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 3,1 % i kommunvalet mot 4,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,4 procentenheter.
- L −1,4
- M +1,2
- S +0,7
- V +0,6
- SD −0,6
- C −0,3
- MP +0,1
- KD −0,1
Största parti i Gävle sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gävle 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg C | S | 51,0 % | S | 57,2 % | 69,2 % |
| Andersberg N | S | 38,9 % | S | 39,8 % | 82,8 % |
| Andersberg S-Sälgsjön-Hästbo | S | 30,0 % | S | 30,1 % | 82,9 % |
| Bergby-Axmar | SD | 30,0 % | SD | 30,8 % | 82,7 % |
| Björke-Trödje | M | 24,6 % | M | 26,9 % | 88,2 % |
| Bomhus C | S | 34,2 % | S | 35,9 % | 90,0 % |
| Bomhus N | S | 28,7 % | S | 30,8 % | 82,2 % |
| Bomhus SO | S | 36,8 % | S | 36,4 % | 83,0 % |
| Bomhus SV | S | 36,8 % | S | 36,0 % | 87,1 % |
| Bomhus V | S | 30,9 % | S | 34,4 % | 76,3 % |
| Bomhus Ö | S | 30,7 % | S | 30,2 % | 88,3 % |
| Brynäs C | S | 37,6 % | S | 37,1 % | 78,3 % |
| Brynäs S | S | 34,8 % | S | 35,5 % | 76,0 % |
| Brynäs V | S | 34,5 % | S | 33,7 % | 78,1 % |
| Brynäs Ö | S | 38,0 % | S | 36,0 % | 74,6 % |
| Forsbacka | S | 31,9 % | S | 31,8 % | 83,3 % |
| Fridhem | S | 29,2 % | S | 30,3 % | 93,1 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | S | 26,7 % | M | 27,8 % | 89,9 % |
| Gävle Strand | S | 27,2 % | S | 27,4 % | 85,5 % |
| Hagaström C | S | 30,1 % | S | 31,3 % | 89,2 % |
| Hedesunda N | SD | 37,2 % | SD | 36,2 % | 78,8 % |
| Hedesunda S | SD | 30,4 % | SD | 28,0 % | 89,3 % |
| Hemlingby | M | 27,9 % | M | 28,6 % | 88,3 % |
| Hemsta | S | 34,4 % | S | 34,9 % | 81,4 % |
| Hille | S | 29,2 % | S | 30,5 % | 92,1 % |
| Lindbacka | M | 34,4 % | M | 39,2 % | 86,0 % |
| Nordost | S | 46,5 % | S | 49,0 % | 65,2 % |
| Norr | S | 29,0 % | S | 29,5 % | 74,0 % |
| Norrlandet-Utvalnäs | M | 35,0 % | M | 38,6 % | 93,3 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | S | 34,0 % | S | 32,4 % | 82,8 % |
| Norrtull-Lexe | S | 31,4 % | S | 30,7 % | 84,4 % |
| Olsbacka | S | 27,5 % | S | 27,7 % | 90,1 % |
| Stigslund | S | 32,3 % | S | 31,8 % | 85,4 % |
| Strömsbro | M | 28,9 % | M | 31,5 % | 90,0 % |
| Sätra C | S | 41,3 % | S | 40,9 % | 71,6 % |
| Sätra NO | S | 41,7 % | S | 41,3 % | 78,2 % |
| Sätra NV | S | 39,2 % | S | 38,8 % | 86,0 % |
| Sätra V | S | 35,1 % | S | 35,0 % | 84,2 % |
| Sätra Ö-Gavlehov | S | 40,5 % | S | 43,0 % | 64,9 % |
| Söder V | S | 33,2 % | S | 32,6 % | 82,3 % |
| Söder Ö | S | 31,6 % | S | 31,8 % | 78,9 % |
| Södertull | S | 29,9 % | S | 30,8 % | 76,9 % |
| Sörby | S | 36,1 % | S | 35,9 % | 81,5 % |
| Valbo C | S | 31,9 % | S | 33,0 % | 85,0 % |
| Valbo N | S | 32,4 % | S | 32,4 % | 80,1 % |
| Valbo V | S | 27,8 % | S | 28,5 % | 89,1 % |
| Valbo Ö-Hagaström N | M | 27,7 % | M | 29,1 % | 91,3 % |
| Vallbacken | S | 30,2 % | S | 31,0 % | 84,2 % |
| Villastaden | M | 28,9 % | M | 32,5 % | 85,3 % |
| Väster N | S | 28,8 % | S | 30,6 % | 87,2 % |
| Väster S | S | 28,3 % | S | 30,0 % | 74,4 % |
| Åbyggeby | M | 27,0 % | M | 27,9 % | 91,1 % |
| Öster-Alderholmen | S | 41,4 % | S | 42,6 % | 74,2 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026