Valresultat Bollnäs 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Bollnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,3 %
Röstberättigade
20 575
Avgivna röster
16 941
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2026 i Bollnäs

Riksdagsvalet 2026 i Bollnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 39732,2 %
SDSverigedemokraterna3 66921,9 %
MModeraterna2 66415,9 %
CCenterpartiet1 2257,3 %
KDKristdemokraterna1 1867,1 %
VVänsterpartiet1 0336,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6874,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6363,8 %
Övriga partier2561,5 %

Regionvalet 2026 i Bollnäs

Regionvalet 2026 i Bollnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 22131,6 %
SDSverigedemokraterna3 14719,0 %
MModeraterna2 31514,0 %
CCenterpartiet1 65010,0 %
VVänsterpartiet1 2067,3 %
KDKristdemokraterna1 1476,9 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg6984,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4812,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3932,4 %
GävleGävleborgspartiet2381,4 %
Övriga partier240,1 %

Kommunvalet 2026 i Bollnäs — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Bollnäs har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Bollnäspartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Bollnäs: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 41926,4 %12(−2)
SDSverigedemokraterna3 27319,6 %9(+1)
BollnBollnäspartiet2 51115,0 %7(+2)
CCenterpartiet1 71010,2 %5(±0)
MModeraterna1 5779,4 %4(−1)
KDKristdemokraterna1 0226,1 %3(±0)
VVänsterpartiet9925,9 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna4882,9 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4382,6 %1(−1)
SGSjukvårdspartiet Gävleborg2831,7 %
Övriga partier210,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollnäs per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %36,8 %38,9 %34,6 %36,0 %32,2 %
SD3,0 %8,4 %18,6 %19,6 %24,6 %21,9 %
M17,0 %22,3 %15,2 %14,0 %13,9 %15,9 %
C17,0 %9,6 %8,4 %11,3 %7,5 %7,3 %
KD5,7 %4,3 %3,2 %5,9 %6,2 %7,1 %
V6,6 %6,8 %5,9 %7,6 %5,1 %6,2 %
MP3,7 %5,3 %4,2 %2,5 %3,0 %4,1 %
L4,8 %5,4 %3,1 %3,4 %2,6 %3,8 %
Övr3,6 %1,1 %2,6 %1,0 %1,0 %1,5 %
Valdeltagande76,2 %79,9 %83,9 %85,4 %83,4 %82,3 %

Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollnäs 2026

Så skiljer sig Bollnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,9 % i Bollnäs mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,4
  • S +4,2
  • KD +0,9
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • M −4,0
  • V −2,2
  • MP −2,0
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Bollnäs, från 13,9 % till 15,9 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,0 % till 32,2 % (−3,8).

  • S −3,8
  • SD −2,7
  • M +2,0
  • L +1,2
  • MP +1,1
  • V +1,0
  • KD +0,9
  • C −0,1

Valdeltagande i Bollnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,3 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bollnäs på plats 237 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Bollnäs Centrum till 87,9 % i Bollnäs-Söräng.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollnäs-Gärdet (42,2 %) och sitt svagaste i Bollnäs-Söräng (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 3 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.

  • M −6,5
  • S −5,8
  • C +2,9
  • SD −2,3
  • MP −1,2
  • L −1,2
  • KD −1,0
  • V −0,2

Största parti i Bollnäs sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bollnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,2 %82,3 %
2022Socialdemokraterna36,0 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna38,9 %83,9 %
2010Socialdemokraterna36,8 %79,9 %
2006Socialdemokraterna38,6 %76,2 %

Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arbrå CentrumS31,1 %SD25,9 %74,1 %
Arbrå-FlästaS29,7 %SD25,7 %78,6 %
Arbrå-UndersvikS26,8 %S23,1 %85,1 %
Bollnäs CentrumS37,6 %S29,6 %67,6 %
Bollnäs-BjörktjäraS31,7 %Bolln24,4 %86,1 %
Bollnäs-GranbergS31,4 %SD24,8 %80,7 %
Bollnäs-GärdetS42,2 %S40,8 %70,7 %
Bollnäs-HamreS37,9 %S33,2 %81,0 %
Bollnäs-HåS32,0 %S27,1 %85,3 %
Bollnäs-KilbergS35,5 %S27,1 %83,1 %
Bollnäs-LotteforsSD27,7 %SD25,7 %85,3 %
Bollnäs-RenS38,4 %S27,9 %84,1 %
Bollnäs-SävsbergS30,0 %S24,8 %80,2 %
Bollnäs-SörängSD23,3 %SD20,2 %87,9 %
Hanebo CentrumS31,7 %S28,1 %78,0 %
Hanebo-SegerstaS26,0 %SD23,5 %83,4 %
RengsjöSD27,2 %SD23,9 %82,7 %

Utforska valdistrikten i Bollnäs på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026