Valresultat Bollnäs 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 38,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 20 669
- Avgivna röster
- 17 331
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2014 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 672 | 38,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 191 | 18,6 % |
| MModeraterna | 2 612 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 1 444 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 012 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 720 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 546 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 526 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 338 | 2,0 % |
| Övriga partier | 109 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 688 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 076 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 2 027 | 12,0 % |
| MModeraterna | 1 988 | 11,8 % |
| SJPGSJPG | 1 797 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 164 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 752 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 671 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 627 | 3,7 % |
| Övriga partier | 50 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 408 | 31,6 % |
| BollpBollp | 2 611 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 111 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 2 032 | 11,9 % |
| MModeraterna | 1 609 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 954 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 646 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 645 | 3,8 % |
| SJVBSJVB | 555 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 532 | 3,1 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 36,8 % | 38,9 % | 34,6 % | 36,0 % | 32,2 % |
| SD | 3,0 % | 8,4 % | 18,6 % | 19,6 % | 24,6 % | 21,9 % |
| M | 17,0 % | 22,3 % | 15,2 % | 14,0 % | 13,9 % | 15,9 % |
| C | 17,0 % | 9,6 % | 8,4 % | 11,3 % | 7,5 % | 7,3 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 6,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,0 % | 4,1 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,2 % | 5,9 % | 6,2 % | 7,1 % |
| L | 4,8 % | 5,4 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,2 % | 79,9 % | 83,9 % | 85,4 % | 83,4 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollnäs 2014
Så skiljer sig Bollnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 15,2 % i Bollnäs mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- SD +5,7
- C +2,3
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −8,1
- MP −2,7
- FP −2,4
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollnäs, från 8,4 % till 18,6 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,3 % till 15,2 % (−7,1).
- SD +10,2
- M −7,1
- FP −2,3
- S +2,0
- FI +1,7
- MP −1,2
- C −1,1
- KD −1,1
Valdeltagande i Bollnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bollnäs på plats 246 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Bollnäs Centrum till 88,7 % i Bollnäs-Hå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollnäs-Kilberg (43,6 %) och sitt svagaste i Bollnäs-Söräng (29,9 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,6 % i kommunvalet mot 38,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- S −7,3
- SD −6,3
- M −5,8
- C +3,4
- FP +0,7
- MP −0,4
- V −0,3
- KD −0,1
Största parti i Bollnäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 79,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 76,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbrå Centrum | S | 40,3 % | S | 32,8 % | 76,6 % |
| Arbrå-Flästa | S | 37,6 % | S | 30,4 % | 81,9 % |
| Arbrå-Undersvik | S | 32,0 % | S | 28,1 % | 85,4 % |
| Bollnäs Centrum | S | 41,4 % | S | 35,5 % | 75,2 % |
| Bollnäs-Björktjära | S | 41,2 % | S | 32,3 % | 86,5 % |
| Bollnäs-Granberg | S | 40,0 % | S | 30,9 % | 83,3 % |
| Bollnäs-Gärdet | S | 42,6 % | S | 36,2 % | 76,5 % |
| Bollnäs-Hamre | S | 38,1 % | S | 28,6 % | 83,0 % |
| Bollnäs-Hå | S | 38,4 % | S | 31,5 % | 88,7 % |
| Bollnäs-Kilberg | S | 43,6 % | S | 33,1 % | 83,7 % |
| Bollnäs-Lottefors | S | 34,5 % | S | 25,7 % | 82,4 % |
| Bollnäs-Ren | S | 42,6 % | S | 32,1 % | 84,8 % |
| Bollnäs-Sävsberg | S | 38,4 % | S | 32,5 % | 80,2 % |
| Bollnäs-Söräng | S | 29,9 % | S | 27,9 % | 85,5 % |
| Hanebo Centrum | S | 43,1 % | S | 38,2 % | 82,4 % |
| Hanebo-Segersta | S | 37,9 % | S | 28,6 % | 87,2 % |
| Rengsjö | S | 34,8 % | S | 26,5 % | 84,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014