Valresultat Bollnäs 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Bollnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,9 %
Röstberättigade
20 912
Avgivna röster
16 702
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2010 i Bollnäs

Riksdagsvalet 2010 i Bollnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 06336,8 %
MModeraterna3 67622,3 %
CCenterpartiet1 5749,6 %
SDSverigedemokraterna1 3868,4 %
VVänsterpartiet1 1236,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8885,4 %
MPMiljöpartiet de gröna8805,3 %
KDKristdemokraterna7004,3 %
Övriga partier1761,1 %

Landstingsvalet 2010 i Bollnäs

Landstingsvalet 2010 i Bollnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 85530,5 %
MModeraterna2 35914,8 %
SJPGSJPG2 34714,7 %
CCenterpartiet1 84011,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3708,6 %
SDSverigedemokraterna9856,2 %
VVänsterpartiet9706,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6073,8 %
KDKristdemokraterna5783,6 %
Övriga partier200,1 %

Kommunvalet 2010 i Bollnäs

Kommunvalet 2010 i Bollnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 99830,7 %
BollpBollp2 08312,8 %
MModeraterna1 97512,1 %
CCenterpartiet1 68910,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 67910,3 %
SDSverigedemokraterna1 0646,5 %
VVänsterpartiet8755,4 %
SJVBSJVB8265,1 %
KDKristdemokraterna5733,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5243,2 %
Övriga partier100,1 %

Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollnäs per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %36,8 %38,9 %34,6 %36,0 %32,2 %
M17,0 %22,3 %15,2 %14,0 %13,9 %15,9 %
C17,0 %9,6 %8,4 %11,3 %7,5 %7,3 %
SD3,0 %8,4 %18,6 %19,6 %24,6 %21,9 %
V6,6 %6,8 %5,9 %7,6 %5,1 %6,2 %
L4,8 %5,4 %3,1 %3,4 %2,6 %3,8 %
MP3,7 %5,3 %4,2 %2,5 %3,0 %4,1 %
KD5,7 %4,3 %3,2 %5,9 %6,2 %7,1 %
Övr3,6 %1,1 %2,6 %1,0 %1,0 %1,5 %
Valdeltagande76,2 %79,9 %83,9 %85,4 %83,4 %82,3 %

Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollnäs 2010

Så skiljer sig Bollnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 22,3 % i Bollnäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,2
  • C +3,0
  • SD +2,7
  • V +1,2

Svagare än i riket

  • M −7,7
  • MP −2,0
  • FP −1,7
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollnäs, från 3,0 % till 8,4 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,0 % till 9,6 % (−7,4).

  • C −7,4
  • SD +5,4
  • M +5,4
  • S −1,8
  • SJVP −1,7
  • MP +1,7
  • KD −1,5
  • FP +0,6

Valdeltagande i Bollnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,9 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bollnäs på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Bollnäs-Gärdet till 83,2 % i Hanebo-Segersta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arbrå Centrum (42,6 %) och sitt svagaste i Bollnäs-Söräng (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • M −10,2
  • S −6,2
  • FP +4,9
  • MP −2,1
  • SD −1,9
  • V −1,5
  • C +0,8
  • KD −0,7

Största parti i Bollnäs sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bollnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,2 %82,3 %
2022Socialdemokraterna36,0 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna38,9 %83,9 %
2010Socialdemokraterna36,8 %79,9 %
2006Socialdemokraterna38,6 %76,2 %

Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arbrå CentrumS42,6 %S35,4 %76,8 %
Arbrå-FlästaS37,5 %S31,6 %76,7 %
Arbrå-UndersvikS27,7 %S23,8 %80,1 %
Bollnäs CentrumS40,2 %S33,0 %70,7 %
Bollnäs-BjörktjäraS36,5 %S31,4 %83,0 %
Bollnäs-GranbergS38,0 %S28,6 %80,1 %
Bollnäs-GärdetS42,5 %S39,2 %70,5 %
Bollnäs-HamreS35,2 %S27,2 %79,5 %
Bollnäs-HåS35,6 %S31,7 %81,8 %
Bollnäs-KilbergS41,6 %S32,2 %78,1 %
Bollnäs-LotteforsS32,1 %S24,1 %79,8 %
Bollnäs-RenS41,6 %S30,0 %83,1 %
Bollnäs-SävsbergS35,7 %S28,1 %77,9 %
Bollnäs-SörängM25,9 %S18,0 %81,7 %
Hanebo CentrumS42,2 %S39,5 %80,1 %
Hanebo-SegerstaS33,9 %S31,6 %83,2 %
RengsjöS37,6 %S27,9 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Bollnäs på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010