Valresultat Ovanåker 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ovanåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,9 %
Röstberättigade
9 286
Avgivna röster
7 512
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2010 i Ovanåker

Riksdagsvalet 2010 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 78537,8 %
MModeraterna1 39218,9 %
CCenterpartiet1 15915,7 %
KDKristdemokraterna73910,0 %
SDSverigedemokraterna3875,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3084,2 %
VVänsterpartiet2693,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2653,6 %
Övriga partier680,9 %

Landstingsvalet 2010 i Ovanåker

Landstingsvalet 2010 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 38333,4 %
CCenterpartiet1 24217,4 %
SJPGSJPG95813,4 %
MModeraterna83111,6 %
KDKristdemokraterna71210,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3675,1 %
SDSverigedemokraterna2383,3 %
VVänsterpartiet2042,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2032,8 %
Övriga partier70,1 %

Kommunvalet 2010 i Ovanåker

Kommunvalet 2010 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 93040,1 %
CCenterpartiet1 99327,3 %
MModeraterna74710,2 %
KDKristdemokraterna7049,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2613,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2403,3 %
VVänsterpartiet2223,0 %
SDSverigedemokraterna2092,9 %
Övriga partier10,0 %

Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ovanåker per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %37,8 %36,5 %32,3 %31,5 %29,1 %
M13,1 %18,9 %14,4 %12,5 %13,9 %15,5 %
C23,0 %15,7 %13,4 %17,0 %9,9 %8,5 %
KD11,3 %10,0 %8,2 %10,1 %11,5 %12,0 %
SD1,9 %5,2 %16,0 %17,8 %24,2 %23,2 %
MP2,7 %4,2 %3,5 %1,8 %2,5 %2,7 %
V4,1 %3,6 %3,8 %4,8 %3,6 %4,2 %
L4,4 %3,6 %2,2 %2,7 %2,1 %3,6 %
Övr2,4 %0,9 %2,1 %1,1 %0,8 %1,2 %
Valdeltagande78,9 %80,9 %85,1 %86,2 %84,3 %83,8 %

Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ovanåker 2010

Så skiljer sig Ovanåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 18,9 % i Ovanåker mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +9,2
  • S +7,1
  • KD +4,4

Svagare än i riket

  • M −11,2
  • FP −3,5
  • MP −3,2
  • V −2,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ovanåker, från 13,1 % till 18,9 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 23,0 % till 15,7 % (−7,3).

  • C −7,3
  • M +5,8
  • SD +3,4
  • MP +1,5
  • KD −1,3
  • SJVP −1,2
  • FP −0,8
  • S +0,6

Valdeltagande i Ovanåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,9 %, vilket är 3,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ovanåker på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ovanåker är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Ovanåker V till 80,8 % i Edsbyn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edsbyn (42,9 %) och sitt svagaste i Ovanåker N (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,3 % i kommunvalet mot 15,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.

  • C +11,6
  • M −8,7
  • SD −2,4
  • S +2,3
  • V −0,6
  • MP −0,6
  • KD −0,4
  • FP −0,3

Största parti i Ovanåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ovanåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %83,8 %
2022Socialdemokraterna31,5 %84,3 %
2018Socialdemokraterna32,3 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna37,8 %80,9 %
2006Socialdemokraterna37,2 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ovanåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alfta NS35,1 %S41,8 %78,3 %
Alfta SS37,1 %S39,7 %77,8 %
EdsbynS42,9 %S44,5 %80,8 %
Ovanåker NS32,6 %C35,7 %80,4 %
Ovanåker VS42,3 %S42,7 %75,6 %

Utforska valdistrikten i Ovanåker på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010