Valresultat Ovanåker 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 78,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Ovanåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,9 %
Röstberättigade
9 432
Avgivna röster
7 442
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2006 i Ovanåker

Riksdagsvalet 2006 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 70837,2 %
CCenterpartiet1 67423,0 %
MModeraterna95113,1 %
KDKristdemokraterna82711,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3174,4 %
VVänsterpartiet3004,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1952,7 %
SDSverigedemokraterna1371,9 %
SJVPSJVP841,2 %
Övriga partier931,3 %

Landstingsvalet 2006 i Ovanåker

Landstingsvalet 2006 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 17030,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 95927,3 %
SJPGSJPG89212,4 %
KDKristdemokraterna81811,4 %
MModeraterna5507,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3374,7 %
VVänsterpartiet2253,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1081,5 %
SDSverigedemokraterna961,3 %
Övriga partier180,3 %

Kommunvalet 2006 i Ovanåker

Kommunvalet 2006 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 63036,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 57535,3 %
KDKristdemokraterna78810,8 %
MModeraterna5377,4 %
VVänsterpartiet3084,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2954,0 %
SDSverigedemokraterna781,1 %
Övriga partier741,0 %

Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ovanåker per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %37,8 %36,5 %32,3 %31,5 %29,1 %
C23,0 %15,7 %13,4 %17,0 %9,9 %8,5 %
M13,1 %18,9 %14,4 %12,5 %13,9 %15,5 %
KD11,3 %10,0 %8,2 %10,1 %11,5 %12,0 %
L4,4 %3,6 %2,2 %2,7 %2,1 %3,6 %
V4,1 %3,6 %3,8 %4,8 %3,6 %4,2 %
MP2,7 %4,2 %3,5 %1,8 %2,5 %2,7 %
Övr2,4 %0,9 %2,1 %1,1 %0,8 %1,2 %
SD1,9 %5,2 %16,0 %17,8 %24,2 %23,2 %
Valdeltagande78,9 %80,9 %85,1 %86,2 %84,3 %83,8 %

Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ovanåker 2006

Så skiljer sig Ovanåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 23,0 % i Ovanåker mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 15,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +15,1
  • KD +4,7
  • S +2,0
  • SJVP +0,9

Svagare än i riket

  • M −13,0
  • FP −3,2
  • MP −2,5
  • V −1,7

Valdeltagande i Ovanåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,9 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ovanåker på plats 196 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ovanåker är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Ovanåker 3 till 84,2 % i Ovanåker 5.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Voxna (48,9 %) och sitt svagaste i Alfta 3 (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Centerpartiet i 2 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 36,1 % i kommunvalet mot 23,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,1 procentenheter.

  • C +13,1
  • M −5,7
  • S −1,8
  • KD −0,5
  • FP −0,3
  • V +0,1

Största parti i Ovanåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ovanåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %83,8 %
2022Socialdemokraterna31,5 %84,3 %
2018Socialdemokraterna32,3 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna37,8 %80,9 %
2006Socialdemokraterna37,2 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ovanåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alfta 1S36,1 %S39,4 %77,6 %
Alfta 2S38,7 %S42,6 %79,8 %
Alfta 3C32,5 %C44,0 %80,0 %
Alfta 4S33,8 %C42,7 %80,7 %
Alfta 5S35,0 %S34,1 %74,7 %
Ovanåker 1S44,0 %S42,0 %74,7 %
Ovanåker 2S36,4 %C37,5 %80,0 %
Ovanåker 3S40,8 %S37,7 %74,0 %
Ovanåker 4S32,8 %C44,6 %81,1 %
Ovanåker 5C31,0 %C46,7 %84,2 %
Ovanåker 6S44,5 %S41,0 %84,1 %
VoxnaS48,9 %C43,5 %76,8 %

Utforska valdistrikten i Ovanåker på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006