Valresultat Ovanåker 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ovanåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
9 117
Avgivna röster
7 762
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Ovanåker

Riksdagsvalet 2014 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 80236,5 %
SDSverigedemokraterna1 22816,0 %
MModeraterna1 10814,4 %
CCenterpartiet1 02813,4 %
KDKristdemokraterna6328,2 %
VVänsterpartiet2913,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2703,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1672,2 %
FIFeministiskt initiativ861,1 %
Övriga partier720,9 %

Landstingsvalet 2014 i Ovanåker

Landstingsvalet 2014 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 35431,5 %
CCenterpartiet1 29217,3 %
SJPGSJPG84811,3 %
KDKristdemokraterna80410,7 %
SDSverigedemokraterna7199,6 %
MModeraterna7059,4 %
VVänsterpartiet3074,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2243,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2042,7 %
Övriga partier240,3 %

Kommunvalet 2014 i Ovanåker

Kommunvalet 2014 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 65634,8 %
CCenterpartiet2 12027,8 %
SDSverigedemokraterna80710,6 %
KDKristdemokraterna78910,3 %
MModeraterna5617,4 %
VVänsterpartiet2563,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2513,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1672,2 %
Övriga partier210,3 %

Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ovanåker per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %37,8 %36,5 %32,3 %31,5 %29,1 %
SD1,9 %5,2 %16,0 %17,8 %24,2 %23,2 %
M13,1 %18,9 %14,4 %12,5 %13,9 %15,5 %
C23,0 %15,7 %13,4 %17,0 %9,9 %8,5 %
KD11,3 %10,0 %8,2 %10,1 %11,5 %12,0 %
V4,1 %3,6 %3,8 %4,8 %3,6 %4,2 %
MP2,7 %4,2 %3,5 %1,8 %2,5 %2,7 %
L4,4 %3,6 %2,2 %2,7 %2,1 %3,6 %
Övr2,4 %0,9 %2,1 %1,1 %0,8 %1,2 %
Valdeltagande78,9 %80,9 %85,1 %86,2 %84,3 %83,8 %

Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ovanåker 2014

Så skiljer sig Ovanåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,4 % i Ovanåker mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,3
  • S +5,4
  • KD +3,7
  • SD +3,1

Svagare än i riket

  • M −8,9
  • MP −3,4
  • FP −3,2
  • FI −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ovanåker, från 5,2 % till 16,0 % (+10,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,9 % till 14,4 % (−4,5).

  • SD +10,7
  • M −4,5
  • C −2,3
  • KD −1,8
  • FP −1,4
  • S −1,3
  • FI +1,1
  • MP −0,7

Valdeltagande i Ovanåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ovanåker på plats 193 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ovanåker är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Ovanåker V till 85,4 % i Ovanåker N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edsbyn (43,8 %) och sitt svagaste i Alfta N (31,4 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,8 % i kommunvalet mot 13,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,4 procentenheter.

  • C +14,4
  • M −7,1
  • SD −5,4
  • KD +2,1
  • S −1,6
  • V −0,4
  • MP −0,2

Största parti i Ovanåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ovanåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %83,8 %
2022Socialdemokraterna31,5 %84,3 %
2018Socialdemokraterna32,3 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna37,8 %80,9 %
2006Socialdemokraterna37,2 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ovanåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alfta NS31,4 %S34,5 %83,0 %
Alfta SS35,8 %S37,1 %85,0 %
EdsbynS43,8 %S38,2 %84,3 %
Ovanåker NS32,9 %C37,3 %85,4 %
Ovanåker VS39,5 %S38,1 %80,2 %

Utforska valdistrikten i Ovanåker på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014