Valresultat Hofors 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 47,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Hofors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
7 332
Avgivna röster
6 169
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Hofors

Riksdagsvalet 2014 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 89347,4 %
SDSverigedemokraterna97516,0 %
MModeraterna68111,2 %
VVänsterpartiet66010,8 %
CCenterpartiet2744,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1823,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1712,8 %
KDKristdemokraterna1061,7 %
FIFeministiskt initiativ951,6 %
OVRövriga partier631,0 %

Landstingsvalet 2014 i Hofors

Landstingsvalet 2014 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 55842,6 %
VVänsterpartiet78713,1 %
MModeraterna60810,1 %
SDSverigedemokraterna5959,9 %
SJPGSJPG5178,6 %
CCenterpartiet2704,5 %
KDKristdemokraterna2303,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2233,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2003,3 %
Övriga partier170,3 %

Kommunvalet 2014 i Hofors

Kommunvalet 2014 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23536,3 %
HOPHOP84013,6 %
VVänsterpartiet76412,4 %
SDSverigedemokraterna5619,1 %
MModeraterna5468,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3786,1 %
CCenterpartiet3295,3 %
FHTFHT2644,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1252,0 %
KDKristdemokraterna1081,8 %
Övriga partier110,2 %

Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hofors per valår
Parti200620102014201820222026
S51,3 %49,7 %47,4 %39,4 %36,4 %31,5 %
SD4,0 %7,4 %16,0 %21,8 %27,8 %26,3 %
M13,5 %15,5 %11,2 %11,3 %13,6 %15,5 %
V11,4 %11,0 %10,8 %11,8 %8,3 %8,3 %
C5,8 %4,0 %4,5 %5,2 %3,9 %4,2 %
MP3,1 %4,2 %3,0 %1,9 %2,1 %2,4 %
L5,4 %5,0 %2,8 %3,5 %2,3 %3,0 %
Övr2,6 %1,3 %2,6 %1,1 %1,1 %1,8 %
KD2,9 %2,0 %1,7 %4,0 %4,4 %7,1 %
Valdeltagande75,8 %83,2 %84,1 %84,6 %82,3 %82,0 %

Valdeltagande i Hofors 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hofors 2014

Så skiljer sig Hofors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,4 % i Hofors mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,4
  • V +5,1
  • SD +3,1
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • M −12,2
  • MP −3,9
  • KD −2,8
  • FP −2,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hofors, från 7,4 % till 16,0 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 15,5 % till 11,2 % (−4,4).

  • SD +8,6
  • M −4,4
  • S −2,2
  • FP −2,1
  • FI +1,3
  • MP −1,2
  • OVR +0,5
  • C +0,5

Valdeltagande i Hofors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,1 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hofors på plats 233 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hofors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Hofors Centrum till 83,4 % i Torsåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors Centrum (56,7 %) och sitt svagaste i Torsåker (35,1 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i kommunvalet mot 47,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.

  • S −11,1
  • SD −6,9
  • M −2,3
  • V +1,6
  • C +0,8

Största parti i Hofors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hofors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %82,0 %
2022Socialdemokraterna36,4 %82,3 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,1 %
2010Socialdemokraterna49,7 %83,2 %
2006Socialdemokraterna51,3 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hofors 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hofors, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hofors CentrumS56,7 %S43,4 %70,2 %
Hofors NorraS53,3 %S41,8 %74,4 %
Hofors SödraS48,6 %S34,7 %74,4 %
TorsåkerS35,1 %S27,6 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Hofors på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014