Valresultat Hofors 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Hofors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,3 %
Röstberättigade
7 375
Avgivna röster
6 069
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2022 i Hofors

Riksdagsvalet 2022 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18836,4 %
SDSverigedemokraterna1 67127,8 %
MModeraterna81413,6 %
VVänsterpartiet4998,3 %
KDKristdemokraterna2654,4 %
CCenterpartiet2363,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1392,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1292,1 %
Övriga partier651,1 %

Regionvalet 2022 i Hofors

Regionvalet 2022 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09235,5 %
SDSverigedemokraterna1 17119,9 %
MModeraterna80013,6 %
VVänsterpartiet58710,0 %
KDKristdemokraterna3696,3 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg3345,7 %
CCenterpartiet2474,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1943,3 %
MPMiljöpartiet de gröna651,1 %
Övriga partier270,5 %

Kommunvalet 2022 i Hofors

Kommunvalet 2022 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 87831,4 %
SDSverigedemokraterna1 03017,2 %
MModeraterna85814,4 %
HoforHoforspartiet70811,8 %
VVänsterpartiet60210,1 %
CCenterpartiet3045,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2995,0 %
KDKristdemokraterna2524,2 %
Övriga partier480,8 %

Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hofors per valår
Parti200620102014201820222026
S51,3 %49,7 %47,4 %39,4 %36,4 %31,5 %
SD4,0 %7,4 %16,0 %21,8 %27,8 %26,3 %
M13,5 %15,5 %11,2 %11,3 %13,6 %15,5 %
V11,4 %11,0 %10,8 %11,8 %8,3 %8,3 %
KD2,9 %2,0 %1,7 %4,0 %4,4 %7,1 %
C5,8 %4,0 %4,5 %5,2 %3,9 %4,2 %
L5,4 %5,0 %2,8 %3,5 %2,3 %3,0 %
MP3,1 %4,2 %3,0 %1,9 %2,1 %2,4 %
Övr2,6 %1,3 %2,6 %1,1 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande75,8 %83,2 %84,1 %84,6 %82,3 %82,0 %

Valdeltagande i Hofors 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hofors 2022

Så skiljer sig Hofors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,8 % i Hofors mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,3
  • S +6,1
  • V +1,6

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • MP −2,9
  • C −2,8
  • L −2,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hofors, från 21,8 % till 27,8 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 11,8 % till 8,3 % (−3,5).

  • SD +6,0
  • V −3,5
  • S −2,9
  • M +2,3
  • C −1,3
  • L −1,2
  • KD +0,4
  • MP +0,2

Valdeltagande i Hofors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,3 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hofors på plats 245 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hofors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,6 % i Hofors Västra till 83,6 % i Torsåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors Centrum (44,3 %) och sitt svagaste i Torsåker (28,4 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.

  • SD −10,6
  • S −5,0
  • V +1,8
  • C +1,2
  • M +0,8
  • KD −0,2

Största parti i Hofors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hofors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %82,0 %
2022Socialdemokraterna36,4 %82,3 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,1 %
2010Socialdemokraterna49,7 %83,2 %
2006Socialdemokraterna51,3 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hofors 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hofors, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hofors CentrumS44,3 %S39,5 %65,9 %
Hofors NorraS38,9 %S32,4 %74,7 %
Hofors SödraS37,1 %S30,1 %74,8 %
Hofors VästraS41,5 %S36,9 %62,6 %
TorsåkerS28,4 %S25,4 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Hofors på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022