Valresultat Nordanstig 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 7 393
- Avgivna röster
- 6 102
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 902 | 31,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 746 | 29,0 % |
| MModeraterna | 787 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 427 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 390 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 373 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 175 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 133 | 2,2 % |
| Övriga partier | 84 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 717 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 172 | 20,1 % |
| MModeraterna | 894 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 485 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 460 | 7,9 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 438 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 430 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 116 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 105 | 1,8 % |
| Övriga partier | 24 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 656 | 27,9 % |
| MModeraterna | 1 107 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 061 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 628 | 10,6 % |
| NSnordanstigspartiet.se | 519 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 488 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 235 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 105 | 1,8 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,7 % | 38,7 % | 32,5 % | 31,6 % | 29,9 % |
| SD | 3,7 % | 8,5 % | 18,2 % | 21,5 % | 29,0 % | 25,7 % |
| M | 14,2 % | 18,8 % | 14,6 % | 11,7 % | 13,1 % | 15,6 % |
| C | 19,5 % | 11,4 % | 9,4 % | 11,8 % | 7,1 % | 7,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,5 % |
| V | 7,1 % | 7,0 % | 5,8 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,2 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,7 % | 1,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,5 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,4 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 80,8 % | 84,8 % | 83,6 % | 82,5 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordanstig 2022
Så skiljer sig Nordanstig från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,0 % i Nordanstig mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,5
- S +1,3
- KD +1,1
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −2,4
- MP −2,2
- V −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordanstig, från 21,5 % till 29,0 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 7,1 % (−4,7).
- SD +7,5
- C −4,7
- V −3,4
- M +1,4
- MP +1,0
- S −0,9
- KD −0,4
- L −0,3
Valdeltagande i Nordanstig
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,5 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nordanstig på plats 240 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordanstig är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Gnarp till 82,1 % i Jättendal-Stocka-Strömsbruk.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hassela-Älgered (35,9 %) och sitt svagaste i Harmånger-Ilsbo (29,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,2 procentenheter.
- SD −11,2
- M +5,5
- S −3,8
- C +3,5
- KD −2,5
- V +2,0
Största parti i Nordanstig sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsjö | S | 31,4 % | S | 26,9 % | 81,6 % |
| Gnarp | S | 30,6 % | S | 27,3 % | 78,0 % |
| Harmånger-Ilsbo | SD | 34,2 % | S | 26,2 % | 80,4 % |
| Hassela-Älgered | S | 35,9 % | S | 33,1 % | 81,9 % |
| Jättendal-Stocka-Strömsbruk | S | 33,8 % | S | 28,7 % | 82,1 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022