Valresultat Nordanstig 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 7 232
- Avgivna röster
- 5 954
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2026 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 757 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 513 | 25,7 % |
| MModeraterna | 920 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 428 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 382 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 305 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 226 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 3,4 % |
| Övriga partier | 152 | 2,6 % |
Regionvalet 2026 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 691 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 164 | 20,4 % |
| MModeraterna | 1 046 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 513 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 393 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 381 | 6,7 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 209 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 100 | 1,7 % |
| Övriga partier | 80 | 1,4 % |
Kommunvalet 2026 i Nordanstig — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nordanstig har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 699 | 29,1 % | 9(±0) |
| MModeraterna | 1 232 | 21,1 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 076 | 18,5 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 634 | 10,9 % | 4(+1) |
| NSnordanstigspartiet.se | 416 | 7,1 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 369 | 6,3 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 253 | 4,3 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 81 | 1,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,7 % | 38,7 % | 32,5 % | 31,6 % | 29,9 % |
| SD | 3,7 % | 8,5 % | 18,2 % | 21,5 % | 29,0 % | 25,7 % |
| M | 14,2 % | 18,8 % | 14,6 % | 11,7 % | 13,1 % | 15,6 % |
| C | 19,5 % | 11,4 % | 9,4 % | 11,8 % | 7,1 % | 7,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,5 % |
| V | 7,1 % | 7,0 % | 5,8 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,2 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,7 % | 1,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,5 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,4 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 80,8 % | 84,8 % | 83,6 % | 82,5 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordanstig 2026
Så skiljer sig Nordanstig från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,7 % i Nordanstig mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- S +1,8
- KD +0,3
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −4,2
- V −3,2
- MP −2,3
- L −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Nordanstig, från 13,1 % till 15,6 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,0 % till 25,7 % (−3,3).
- SD −3,3
- M +2,6
- S −1,7
- L +1,2
- V −1,0
- MP +0,9
- C +0,2
- KD +0,0
Valdeltagande i Nordanstig
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,3 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nordanstig på plats 238 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordanstig är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Jättendal-Stocka-Strömsbruk till 80,8 % i Hassela-Älgered.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hassela-Älgered (33,2 %) och sitt svagaste i Harmånger-Ilsbo (25,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 25,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- SD −7,3
- M +5,5
- C +3,6
- MP −2,7
- L −2,6
- KD −2,2
- V +1,1
- S −0,7
Största parti i Nordanstig sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsjö | S | 29,8 % | S | 29,8 % | 79,3 % |
| Gnarp | S | 31,6 % | S | 29,2 % | 78,0 % |
| Harmånger-Ilsbo | SD | 29,8 % | S | 25,7 % | 79,7 % |
| Hassela-Älgered | S | 33,2 % | S | 34,1 % | 80,8 % |
| Jättendal-Stocka-Strömsbruk | S | 32,0 % | S | 29,9 % | 77,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026