Valresultat Hudiksvall 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,8 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Hudiksvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
29 851
Avgivna röster
24 965
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2026 i Hudiksvall

Riksdagsvalet 2026 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 02332,6 %
SDSverigedemokraterna4 70819,1 %
MModeraterna4 20517,1 %
CCenterpartiet2 1308,6 %
VVänsterpartiet1 5376,2 %
KDKristdemokraterna1 3435,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2975,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9113,7 %
Övriga partier4902,0 %

Regionvalet 2026 i Hudiksvall

Regionvalet 2026 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 34230,2 %
MModeraterna4 33917,9 %
SDSverigedemokraterna3 88116,0 %
CCenterpartiet2 96812,2 %
VVänsterpartiet2 2139,1 %
KDKristdemokraterna1 2945,3 %
MPMiljöpartiet de gröna9563,9 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg6972,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4061,7 %
Övriga partier1760,7 %

Kommunvalet 2026 i Hudiksvall — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hudiksvall har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Centerpartiet med 10.

Kommunvalet 2026 i Hudiksvall: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 56226,8 %14(−1)
MModeraterna4 80319,6 %11(+2)
CCenterpartiet4 70119,2 %10(±0)
SDSverigedemokraterna3 75215,3 %8(+1)
VVänsterpartiet2 0558,4 %4(−1)
MPMiljöpartiet de gröna1 1044,5 %2(±0)
KDKristdemokraterna9093,7 %2(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3041,2 %
Övriga partier2701,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hudiksvall per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %38,4 %34,7 %36,4 %32,6 %
SD2,3 %5,7 %13,8 %16,3 %21,2 %19,1 %
M17,4 %21,8 %16,2 %13,8 %14,6 %17,1 %
C16,0 %10,1 %9,2 %12,6 %8,4 %8,6 %
V8,4 %8,1 %7,0 %9,3 %6,3 %6,2 %
KD5,0 %4,4 %3,3 %5,3 %5,3 %5,4 %
MP5,1 %7,2 %6,0 %3,6 %4,3 %5,3 %
L3,6 %4,1 %2,8 %2,8 %2,5 %3,7 %
Övr3,1 %1,6 %3,4 %1,6 %1,2 %2,0 %
Valdeltagande76,8 %81,9 %84,5 %85,6 %83,9 %83,6 %

Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hudiksvall 2026

Så skiljer sig Hudiksvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,6 % i Hudiksvall mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,5
  • SD +1,6
  • C +1,6

Svagare än i riket

  • M −2,8
  • V −2,2
  • L −1,6
  • MP −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Hudiksvall, från 14,6 % till 17,1 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,4 % till 32,6 % (−3,8).

  • S −3,8
  • M +2,5
  • SD −2,1
  • L +1,2
  • MP +1,0
  • C +0,3
  • KD +0,2
  • V −0,1

Valdeltagande i Hudiksvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hudiksvall på plats 199 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hudiksvall är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Iggesund Södra till 88,5 % i Idenor-Saltvik.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Håsta (44,6 %) och sitt svagaste i Rogsta-Malsta (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Sverigedemokraterna i 1 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,2 % i kommunvalet mot 8,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.

  • C +10,6
  • S −5,7
  • SD −3,8
  • M +2,6
  • L −2,5
  • V +2,2
  • KD −1,7
  • MP −0,7

Största parti i Hudiksvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hudiksvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,6 %83,6 %
2022Socialdemokraterna36,4 %83,9 %
2018Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2014Socialdemokraterna38,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna37,0 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,2 %76,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hudiksvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ava-Gåsbacka-MyraS31,2 %C36,1 %83,5 %
Bjuråker-NorrboS26,2 %C28,5 %80,1 %
Björkberg-Maln-LingaröS30,8 %S27,2 %79,8 %
Bobygden-Kalvstigen-LångbackaS27,5 %C34,8 %83,1 %
CentrumS32,3 %M27,9 %83,8 %
EnångerS32,7 %S27,8 %85,5 %
ForsaS33,8 %S27,1 %80,0 %
Fridhem-ÅvikS31,6 %M27,1 %84,2 %
HåstaS44,6 %S38,7 %73,9 %
Hög-SannaS28,1 %S23,4 %85,1 %
Idenor-SaltvikS32,3 %M30,1 %88,5 %
Iggesund NorraS41,2 %S38,8 %81,5 %
Iggesund SödraS41,2 %S40,4 %72,4 %
KålhagenS34,1 %S27,0 %83,0 %
NjutångerS28,1 %S23,4 %83,3 %
NäsvikenS25,4 %C28,8 %81,8 %
Rogsta-MalstaSD27,8 %SD22,8 %87,2 %
Sandvalla-KristinebergS39,4 %S32,1 %84,5 %
Stömne-Smedsbo-ÖverälveS28,5 %C30,3 %78,6 %
SvågadalenS28,4 %SD28,5 %80,1 %
VästerS34,9 %S30,0 %77,2 %
ÖsterS33,1 %S27,1 %84,9 %

Utforska valdistrikten i Hudiksvall på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026