Valresultat Hudiksvall 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Hudiksvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
29 182
Avgivna röster
24 969
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2018 i Hudiksvall

Riksdagsvalet 2018 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 56934,7 %
SDSverigedemokraterna4 02416,3 %
MModeraterna3 40613,8 %
CCenterpartiet3 11612,6 %
VVänsterpartiet2 3029,3 %
KDKristdemokraterna1 3195,3 %
MPMiljöpartiet de gröna8883,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6862,8 %
Övriga partier3891,6 %

Landstingsvalet 2018 i Hudiksvall

Landstingsvalet 2018 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 62931,5 %
CCenterpartiet3 65615,1 %
MModeraterna3 37813,9 %
SDSverigedemokraterna2 83211,7 %
VVänsterpartiet2 43110,0 %
SJPGSJPG1 3925,7 %
KDKristdemokraterna1 2715,2 %
MPMiljöpartiet de gröna8773,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6332,6 %
Övriga partier1180,5 %

Kommunvalet 2018 i Hudiksvall

Kommunvalet 2018 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 67031,4 %
CCenterpartiet4 97620,3 %
MModeraterna3 82815,6 %
SDSverigedemokraterna2 86511,7 %
VVänsterpartiet2 54210,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0404,3 %
KDKristdemokraterna9133,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5022,1 %
Övriga partier1250,5 %

Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−3,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hudiksvall per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %38,4 %34,7 %36,4 %32,6 %
SD2,3 %5,7 %13,8 %16,3 %21,2 %19,1 %
M17,4 %21,8 %16,2 %13,8 %14,6 %17,1 %
C16,0 %10,1 %9,2 %12,6 %8,4 %8,6 %
V8,4 %8,1 %7,0 %9,3 %6,3 %6,2 %
KD5,0 %4,4 %3,3 %5,3 %5,3 %5,4 %
MP5,1 %7,2 %6,0 %3,6 %4,3 %5,3 %
L3,6 %4,1 %2,8 %2,8 %2,5 %3,7 %
Övr3,1 %1,6 %3,4 %1,6 %1,2 %2,0 %
Valdeltagande76,8 %81,9 %84,5 %85,6 %83,9 %83,6 %

Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hudiksvall 2018

Så skiljer sig Hudiksvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,7 % i Hudiksvall mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,4
  • C +4,0
  • V +1,3

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • L −2,7
  • SD −1,2
  • KD −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Hudiksvall, från 9,2 % till 12,6 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,4 % till 34,7 % (−3,7).

  • S −3,7
  • C +3,4
  • SD +2,5
  • MP −2,4
  • M −2,4
  • V +2,3
  • FI −2,1
  • KD +2,0

Valdeltagande i Hudiksvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,6 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hudiksvall på plats 228 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hudiksvall är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Iggesund Söder till 89,8 % i Idenor.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Iggesund Söder (48,1 %) och sitt svagaste i Rogsta (27,4 %). Partiet var största parti i samtliga 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • C +7,7
  • SD −4,6
  • S −3,3
  • M +1,9
  • KD −1,6
  • V +1,1
  • MP +0,7

Största parti i Hudiksvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hudiksvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,6 %83,6 %
2022Socialdemokraterna36,4 %83,9 %
2018Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2014Socialdemokraterna38,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna37,0 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,2 %76,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hudiksvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkberg mflS32,3 %S29,0 %83,6 %
Bobygden-KalvstigenS30,1 %C32,1 %80,0 %
Ede mflS33,7 %C28,7 %84,1 %
Edsta-Sanna mflS30,2 %S26,2 %87,8 %
EnångerS37,6 %S34,8 %83,8 %
Fridhem-ÅvikS34,5 %S31,7 %83,5 %
Friggesund-Hålsjö mflS31,7 %S30,0 %83,1 %
Helenedal mflS33,4 %S30,2 %84,9 %
Håsta mflS41,4 %S38,2 %78,4 %
IdenorS37,7 %S31,0 %89,8 %
Iggesund NorrS43,9 %S44,3 %83,8 %
Iggesund SöderS48,1 %S47,5 %77,4 %
Kristineberg mflS40,5 %S36,2 %83,8 %
Kyrkbacken mflS31,0 %S27,1 %79,8 %
NjutångerS39,1 %S32,8 %84,7 %
Näsviken mflS29,4 %S27,5 %83,3 %
RogstaS27,4 %S23,9 %83,8 %
SvågadalenS29,0 %C26,7 %82,1 %
Sörforsa mflS32,2 %S27,4 %82,9 %
Västertull mflS37,4 %S34,8 %78,8 %
Östertull mflS35,4 %S29,8 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Hudiksvall på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018