Valresultat Bollnäs 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 20 306
- Avgivna röster
- 17 351
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 942 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 361 | 19,6 % |
| MModeraterna | 2 400 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 1 948 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 313 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 016 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 585 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 430 | 2,5 % |
| Övriga partier | 178 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 511 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 259 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 2 237 | 13,0 % |
| MModeraterna | 2 151 | 12,5 % |
| SJPGSJPG | 1 596 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 259 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 877 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 811 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 2,5 % |
| Övriga partier | 55 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 222 | 29,8 % |
| BollpBollp | 2 621 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 063 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 958 | 11,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 711 | 9,8 % |
| MModeraterna | 1 530 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 984 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 526 | 3,0 % |
| SJVBSJVB | 477 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 379 | 2,2 % |
| Övriga partier | 41 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 36,8 % | 38,9 % | 34,6 % | 36,0 % | 32,2 % |
| SD | 3,0 % | 8,4 % | 18,6 % | 19,6 % | 24,6 % | 21,9 % |
| M | 17,0 % | 22,3 % | 15,2 % | 14,0 % | 13,9 % | 15,9 % |
| C | 17,0 % | 9,6 % | 8,4 % | 11,3 % | 7,5 % | 7,3 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,2 % | 5,9 % | 6,2 % | 7,1 % |
| L | 4,8 % | 5,4 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,8 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,0 % | 4,1 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,2 % | 79,9 % | 83,9 % | 85,4 % | 83,4 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollnäs 2018
Så skiljer sig Bollnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,6 % i Bollnäs mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,3
- C +2,7
- SD +2,0
Svagare än i riket
- M −5,9
- L −2,1
- MP −1,9
- KD −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Bollnäs, från 8,4 % till 11,3 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,9 % till 34,6 % (−4,3).
- S −4,3
- C +2,9
- KD +2,7
- V +1,8
- FI −1,7
- MP −1,7
- M −1,2
- SD +1,0
Valdeltagande i Bollnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,4 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bollnäs på plats 229 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Bollnäs-Gärdet till 88,3 % i Bollnäs-Hå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollnäs-Kilberg (41,2 %) och sitt svagaste i Bollnäs-Lottefors (27,3 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- SD −7,8
- L +6,4
- M −5,2
- S −4,8
- KD −2,9
- V −2,0
- C −0,2
Största parti i Bollnäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 79,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 76,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbrå Centrum | S | 33,7 % | S | 28,4 % | 77,9 % |
| Arbrå-Flästa | S | 33,7 % | S | 27,6 % | 80,4 % |
| Arbrå-Undersvik | S | 29,0 % | S | 23,6 % | 85,4 % |
| Bollnäs Centrum | S | 38,6 % | S | 33,3 % | 78,8 % |
| Bollnäs-Björktjära | S | 35,9 % | S | 28,8 % | 88,1 % |
| Bollnäs-Granberg | S | 38,5 % | S | 31,1 % | 82,6 % |
| Bollnäs-Gärdet | S | 40,5 % | S | 43,1 % | 77,8 % |
| Bollnäs-Hamre | S | 34,6 % | S | 32,8 % | 84,2 % |
| Bollnäs-Hå | S | 33,8 % | S | 29,3 % | 88,3 % |
| Bollnäs-Kilberg | S | 41,2 % | S | 31,9 % | 86,5 % |
| Bollnäs-Lottefors | S | 27,3 % | S | 20,4 % | 84,9 % |
| Bollnäs-Ren | S | 38,9 % | S | 32,3 % | 85,3 % |
| Bollnäs-Sävsberg | S | 32,9 % | S | 29,2 % | 82,3 % |
| Bollnäs-Söräng | S | 28,4 % | S | 23,1 % | 87,6 % |
| Hanebo Centrum | S | 37,2 % | S | 31,9 % | 85,7 % |
| Hanebo-Segersta | S | 32,1 % | S | 26,2 % | 87,2 % |
| Rengsjö | S | 29,0 % | S | 21,4 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018