Valresultat Bollnäs 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 76,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,2 %
- Röstberättigade
- 20 839
- Avgivna röster
- 15 877
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 009 | 38,6 % |
| CCenterpartiet | 2 642 | 17,0 % |
| MModeraterna | 2 637 | 17,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 033 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 889 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 744 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 570 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 471 | 3,0 % |
| SJVPSJVP | 266 | 1,7 % |
| Övriga partier | 288 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 426 | 28,8 % |
| CCenterpartiet | 3 296 | 21,4 % |
| SJPGSJPG | 2 644 | 17,2 % |
| MModeraterna | 1 826 | 11,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 997 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 796 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 690 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 358 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 325 | 2,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 516 | 35,4 % |
| CCenterpartiet | 4 115 | 26,4 % |
| MModeraterna | 1 920 | 12,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 907 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 838 | 5,4 % |
| SJVBSJVB | 837 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 718 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 361 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 351 | 2,3 % |
| Övriga partier | 23 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 36,8 % | 38,9 % | 34,6 % | 36,0 % | 32,2 % |
| C | 17,0 % | 9,6 % | 8,4 % | 11,3 % | 7,5 % | 7,3 % |
| M | 17,0 % | 22,3 % | 15,2 % | 14,0 % | 13,9 % | 15,9 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,2 % | 5,9 % | 6,2 % | 7,1 % |
| L | 4,8 % | 5,4 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,8 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,0 % | 4,1 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| SD | 3,0 % | 8,4 % | 18,6 % | 19,6 % | 24,6 % | 21,9 % |
| Valdeltagande | 76,2 % | 79,9 % | 83,9 % | 85,4 % | 83,4 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollnäs 2006
Så skiljer sig Bollnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 17,0 % i Bollnäs mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,1
- S +3,4
- SJVP +1,5
- V +0,8
Svagare än i riket
- M −9,1
- FP −2,7
- MP −1,5
- KD −0,9
Valdeltagande i Bollnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,2 %, vilket är 4,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bollnäs på plats 255 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollnäs är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Bollnäs 5 till 84,0 % i Segersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollnäs 4 (44,9 %) och sitt svagaste i Undersvik (26,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Centerpartiet i 1 av 21 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,4 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- C +9,4
- M −4,6
- S −3,3
- MP −1,4
- V −1,3
- KD −1,1
- FP +1,0
- SD −0,7
Största parti i Bollnäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 79,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 76,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbrå 1 | S | 41,1 % | S | 38,5 % | 74,3 % |
| Arbrå 2 | S | 41,4 % | S | 41,1 % | 72,1 % |
| Arbrå 3 | S | 31,3 % | C | 33,4 % | 76,4 % |
| Arbrå 4 | S | 30,0 % | S | 31,0 % | 73,1 % |
| Bollnäs 1 | S | 41,3 % | S | 39,5 % | 69,2 % |
| Bollnäs 2 | S | 35,3 % | S | 31,4 % | 72,5 % |
| Bollnäs 3 | S | 40,7 % | S | 37,5 % | 74,6 % |
| Bollnäs 4 | S | 44,9 % | S | 40,2 % | 68,2 % |
| Bollnäs 5 | S | 36,2 % | S | 32,5 % | 67,8 % |
| Bollnäs 6 | S | 38,1 % | S | 36,3 % | 80,4 % |
| Bollnäs 7 | S | 38,8 % | S | 36,3 % | 81,6 % |
| Bollnäs 8 | S | 37,0 % | S | 32,2 % | 81,0 % |
| Bollnäs 9 | S | 43,3 % | S | 38,7 % | 77,9 % |
| Bollnäs 10 | S | 28,7 % | C | 37,3 % | 74,7 % |
| Bollnäs 11 | S | 37,0 % | S | 34,4 % | 78,5 % |
| Bollnäs 12 | S | 42,6 % | S | 37,3 % | 77,8 % |
| Hanebo 1 | S | 37,6 % | S | 37,7 % | 79,4 % |
| Hanebo 2 | S | 41,9 % | S | 38,5 % | 78,4 % |
| Rengsjö | S | 41,3 % | S | 36,4 % | 81,9 % |
| Segersta | S | 36,1 % | C | 34,1 % | 84,0 % |
| Undersvik | C | 29,8 % | C | 38,0 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006