Valresultat Söderhamn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 45,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 78,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,3 %
- Röstberättigade
- 20 891
- Avgivna röster
- 16 351
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 324 | 45,7 % |
| MModeraterna | 2 414 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 753 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 442 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 794 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 645 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 577 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 3,3 % |
| Övriga partier | 542 | 3,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 895 | 37,8 % |
| CCenterpartiet | 2 293 | 14,7 % |
| MModeraterna | 1 936 | 12,4 % |
| SJPGSJPG | 1 677 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 405 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 614 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 544 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 431 | 2,8 % |
| Övriga partier | 41 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 226 | 39,0 % |
| CCenterpartiet | 3 242 | 20,3 % |
| MModeraterna | 1 690 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 491 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 789 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 694 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 671 | 4,2 % |
| VSVS | 432 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 427 | 2,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 285 | 1,8 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2006
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 15,1 % i Söderhamn mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,5
- V +3,2
- C +3,0
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −11,0
- FP −3,5
- MP −1,8
- KD −1,7
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,3 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Söderhamn på plats 214 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,7 % i Söderhamn V till 87,1 % i Söderhamn S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusne N (63,9 %) och sitt svagaste i Norrala (33,0 %). Partiet var största parti i samtliga 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- C +9,4
- S −6,7
- M −4,5
- MP −0,7
- SD +0,6
- V +0,3
- FP +0,3
- KD −0,0
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik | S | 49,0 % | S | 43,1 % | 74,9 % |
| Ljusne N | S | 63,9 % | S | 55,3 % | 74,5 % |
| Ljusne S | S | 59,8 % | S | 52,2 % | 80,5 % |
| Marma | S | 60,6 % | S | 50,1 % | 73,8 % |
| Mo | S | 39,5 % | S | 31,9 % | 82,9 % |
| Norrala | S | 33,0 % | C | 32,4 % | 83,6 % |
| Sandarne | S | 54,9 % | S | 48,9 % | 72,7 % |
| Skog | S | 33,4 % | C | 40,2 % | 79,5 % |
| Stugsund | S | 43,6 % | S | 36,7 % | 80,7 % |
| Söderala | S | 40,6 % | S | 34,4 % | 76,8 % |
| Söderhamn C1 | S | 42,0 % | S | 36,1 % | 76,1 % |
| Söderhamn C2 | S | 52,3 % | S | 45,8 % | 76,0 % |
| Söderhamn C3 | S | 42,9 % | S | 37,2 % | 76,1 % |
| Söderhamn N | S | 47,8 % | S | 40,7 % | 75,3 % |
| Söderhamn S | S | 43,3 % | S | 36,2 % | 87,1 % |
| Söderhamn V | S | 51,9 % | S | 47,1 % | 67,7 % |
| Söderhamn Ö | S | 34,7 % | S | 30,0 % | 85,7 % |
| Trönö | S | 38,3 % | C | 40,2 % | 81,6 % |
| Vågbro | S | 40,5 % | S | 34,5 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006