Valresultat Söderhamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 43,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 20 606
- Avgivna röster
- 17 051
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 318 | 43,4 % |
| MModeraterna | 3 400 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 414 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 183 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 158 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 871 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 659 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 552 | 3,3 % |
| Övriga partier | 290 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 034 | 42,5 % |
| MModeraterna | 2 519 | 15,2 % |
| SJPGSJPG | 1 453 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 1 354 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 287 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 044 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 726 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 590 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 530 | 3,2 % |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 644 | 39,6 % |
| CCenterpartiet | 2 336 | 13,9 % |
| MModeraterna | 2 326 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 955 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 109 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 809 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 651 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 426 | 2,5 % |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2010
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 43,4 % i Söderhamn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,8
- SD +2,7
- V +1,4
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −9,9
- FP −3,1
- KD −2,3
- MP −2,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Söderhamn, från 15,1 % till 20,2 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 6,9 % (−4,1).
- M +5,1
- SD +4,8
- C −4,1
- S −2,2
- V −2,0
- MP +1,8
- KD −1,7
- FP −0,1
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Söderhamn på plats 212 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl till 87,1 % i Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusne (59,3 %) och sitt svagaste i Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön (31,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,9 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- C +7,1
- M −6,3
- S −3,8
- SD +3,3
- V −0,4
- MP −0,3
- KD −0,3
- FP −0,0
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik | S | 48,1 % | S | 44,7 % | 81,2 % |
| Ljusne | S | 59,3 % | S | 54,6 % | 82,2 % |
| Marma-Mo | S | 42,0 % | S | 37,7 % | 83,3 % |
| Norrala-Trönö | S | 34,3 % | S | 28,9 % | 84,2 % |
| Sandarne | S | 50,6 % | S | 46,4 % | 81,4 % |
| Skog | S | 31,4 % | S | 29,5 % | 79,2 % |
| Stugsund | S | 42,2 % | S | 37,7 % | 83,7 % |
| Söderala | S | 40,1 % | S | 37,3 % | 80,9 % |
| Söderhamn Centrum-Väster | S | 42,8 % | S | 39,6 % | 78,2 % |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | S | 41,8 % | S | 35,9 % | 85,6 % |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | S | 47,3 % | S | 43,7 % | 76,5 % |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | S | 46,6 % | S | 44,1 % | 77,3 % |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | M | 31,8 % | S | 27,0 % | 87,1 % |
| Vågbro | S | 39,0 % | S | 33,1 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010