Valresultat Hudiksvall 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Hudiksvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,9 %
Röstberättigade
29 124
Avgivna röster
23 841
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2010 i Hudiksvall

Riksdagsvalet 2010 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 67737,0 %
MModeraterna5 12621,8 %
CCenterpartiet2 37610,1 %
VVänsterpartiet1 9058,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6807,2 %
SDSverigedemokraterna1 3375,7 %
KDKristdemokraterna1 0404,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9534,1 %
Övriga partier3781,6 %

Landstingsvalet 2010 i Hudiksvall

Landstingsvalet 2010 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 69234,3 %
MModeraterna4 19118,7 %
CCenterpartiet2 47811,0 %
VVänsterpartiet2 0619,2 %
KDKristdemokraterna1 6307,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3205,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2575,6 %
SDSverigedemokraterna9294,1 %
SJPGSJPG8523,8 %
Övriga partier270,1 %

Kommunvalet 2010 i Hudiksvall

Kommunvalet 2010 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 89434,6 %
MModeraterna4 24618,6 %
CCenterpartiet3 82216,8 %
VVänsterpartiet2 27610,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3976,1 %
KDKristdemokraterna9614,2 %
SDSverigedemokraterna9304,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8943,9 %
NorrSNorrS3391,5 %
Övriga partier260,1 %

Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−5,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • SD
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hudiksvall per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %38,4 %34,7 %36,4 %32,6 %
M17,4 %21,8 %16,2 %13,8 %14,6 %17,1 %
C16,0 %10,1 %9,2 %12,6 %8,4 %8,6 %
V8,4 %8,1 %7,0 %9,3 %6,3 %6,2 %
MP5,1 %7,2 %6,0 %3,6 %4,3 %5,3 %
SD2,3 %5,7 %13,8 %16,3 %21,2 %19,1 %
KD5,0 %4,4 %3,3 %5,3 %5,3 %5,4 %
L3,6 %4,1 %2,8 %2,8 %2,5 %3,7 %
Övr3,1 %1,6 %3,4 %1,6 %1,2 %2,0 %
Valdeltagande76,8 %81,9 %84,5 %85,6 %83,9 %83,6 %

Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hudiksvall 2010

Så skiljer sig Hudiksvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 21,8 % i Hudiksvall mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,3
  • C +3,6
  • V +2,5

Svagare än i riket

  • M −8,2
  • FP −3,0
  • KD −1,2
  • MP −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hudiksvall, från 17,4 % till 21,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,0 % till 10,1 % (−5,9).

  • C −5,9
  • M +4,4
  • SD +3,4
  • S −2,2
  • MP +2,0
  • KD −0,6
  • FP +0,5
  • V −0,3

Valdeltagande i Hudiksvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,9 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hudiksvall på plats 243 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hudiksvall är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Iggesund Söder till 85,5 % i Idenor.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Iggesund Söder (57,4 %) och sitt svagaste i Kyrkbacken mfl (28,5 %). Partiet var största parti i samtliga 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 10,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • C +6,7
  • M −3,2
  • S −2,3
  • V +1,9
  • SD −1,6
  • MP −1,0
  • KD −0,2
  • FP −0,1

Största parti i Hudiksvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hudiksvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,6 %83,6 %
2022Socialdemokraterna36,4 %83,9 %
2018Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2014Socialdemokraterna38,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna37,0 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,2 %76,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hudiksvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkberg mflS34,1 %S32,2 %79,8 %
Bobygden-KalvstigenS36,7 %C33,4 %76,5 %
Ede mflS36,0 %S33,1 %80,0 %
Edsta-Sanna mflS31,3 %M28,1 %83,5 %
EnångerS40,6 %S37,4 %80,7 %
Fridhem-ÅvikS34,5 %S29,2 %78,6 %
Friggesund-Hålsjö mflS35,5 %S36,9 %80,5 %
Helenedal mflS36,1 %S31,9 %81,1 %
Håsta mflS40,6 %S37,5 %78,3 %
IdenorS35,6 %S34,0 %85,5 %
Iggesund NorrS49,5 %S48,0 %81,6 %
Iggesund SöderS57,4 %S58,2 %74,8 %
Kristineberg mflS43,5 %S38,5 %81,5 %
Kyrkbacken mflS28,5 %S28,6 %78,3 %
NjutångerS38,5 %S35,3 %81,9 %
Näsviken mflS37,2 %S37,0 %81,4 %
RogstaS30,2 %S30,4 %80,3 %
SvågadalenS41,3 %S41,6 %80,9 %
Sörforsa mflS34,8 %S32,3 %79,4 %
Västertull mflS35,7 %S31,9 %77,9 %
Östertull mflS31,4 %S29,6 %83,8 %

Utforska valdistrikten i Hudiksvall på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010