Valresultat Sandviken 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 28 867
- Avgivna röster
- 24 202
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 536 | 44,1 % |
| MModeraterna | 5 039 | 21,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 931 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 438 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 348 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 223 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 194 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 897 | 3,8 % |
| Övriga partier | 273 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 885 | 43,5 % |
| MModeraterna | 4 227 | 18,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 962 | 8,6 % |
| SJPGSJPG | 1 317 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 203 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 195 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 092 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 002 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 833 | 3,7 % |
| Övriga partier | 26 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 768 | 42,5 % |
| MModeraterna | 4 254 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 170 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 1 456 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 319 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 204 | 5,2 % |
| NONO | 1 000 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 994 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 772 | 3,4 % |
| Övriga partier | 24 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,8 % | 44,1 % | 43,7 % | 37,0 % | 37,1 % | 33,2 % |
| M | 17,3 % | 21,1 % | 15,5 % | 14,4 % | 15,6 % | 17,4 % |
| V | 8,9 % | 8,1 % | 7,1 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,9 % |
| SD | 2,4 % | 6,0 % | 15,3 % | 21,4 % | 26,0 % | 23,8 % |
| C | 7,8 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,8 % | 4,4 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,6 % | 3,3 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,0 % | 3,9 % |
| KD | 4,5 % | 3,8 % | 2,7 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 86,1 % | 86,9 % | 83,2 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Sandviken 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sandviken 2010
Så skiljer sig Sandviken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,1 % i Sandviken mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,5
- V +2,5
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −9,0
- MP −2,2
- FP −2,1
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sandviken, från 17,3 % till 21,1 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,8 % till 44,1 % (−3,7).
- M +3,8
- S −3,7
- SD +3,6
- C −2,2
- MP +1,9
- V −0,8
- KD −0,7
- FP +0,0
Valdeltagande i Sandviken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,8 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sandviken på plats 171 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sandviken är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,3 % i Jäderfors-Norrsätra till 87,7 % i Säljan.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björksätra (56,2 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (27,3 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- M −2,6
- S −1,6
- V +1,4
- MP −0,8
- C +0,7
- KD −0,4
- SD −0,3
- FP +0,2
Största parti i Sandviken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,7 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barrsätra | S | 44,3 % | S | 44,4 % | 84,1 % |
| Björksätra | S | 56,2 % | S | 55,9 % | 70,8 % |
| Gästrike-Hammarby-Storvik Södra | S | 41,8 % | S | 40,4 % | 66,1 % |
| Jernvallen Norra | S | 53,3 % | S | 48,4 % | 83,3 % |
| Jernvallen Södra | S | 41,7 % | S | 39,9 % | 84,5 % |
| Jäderfors-Norrsätra | S | 48,2 % | S | 46,2 % | 61,3 % |
| Järbo | S | 40,2 % | S | 38,6 % | 84,6 % |
| Kungsgården-Åshammar | S | 44,7 % | S | 38,4 % | 76,1 % |
| Murgården | S | 56,1 % | S | 54,1 % | 76,0 % |
| Sandbacka | S | 41,0 % | S | 40,1 % | 84,6 % |
| Sandviken Centrum | S | 46,8 % | S | 44,9 % | 77,1 % |
| Sandviken Norra | S | 38,3 % | S | 37,9 % | 84,8 % |
| Storvik Norra | S | 42,4 % | S | 41,0 % | 83,7 % |
| Säljan | S | 43,6 % | S | 42,6 % | 87,7 % |
| Vallhov | S | 45,1 % | S | 42,9 % | 84,2 % |
| Årsunda | S | 40,7 % | S | 38,5 % | 81,1 % |
| Österfärnebo | S | 27,3 % | C | 29,3 % | 79,0 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010