Valresultat Sandviken 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 43,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,4 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Sandviken på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
28 988
Avgivna röster
24 965
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Sandviken

Riksdagsvalet 2014 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 81643,7 %
MModeraterna3 83015,5 %
SDSverigedemokraterna3 78915,3 %
VVänsterpartiet1 7637,1 %
CCenterpartiet1 2735,1 %
MPMiljöpartiet de gröna9613,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9213,7 %
KDKristdemokraterna6772,7 %
FIFeministiskt initiativ4561,8 %
OVRövriga partier2551,0 %

Landstingsvalet 2014 i Sandviken

Landstingsvalet 2014 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 05741,1 %
MModeraterna3 81915,6 %
SDSverigedemokraterna2 65810,9 %
VVänsterpartiet2 1118,6 %
SJPGSJPG1 8267,5 %
CCenterpartiet1 2825,2 %
MPMiljöpartiet de gröna9784,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9633,9 %
KDKristdemokraterna7032,9 %
Övriga partier1000,4 %

Kommunvalet 2014 i Sandviken

Kommunvalet 2014 i Sandviken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 23041,4 %
MModeraterna3 75815,2 %
SDSverigedemokraterna3 06412,4 %
VVänsterpartiet2 1638,8 %
CCenterpartiet1 4675,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2285,0 %
LBPOLBPO1 0624,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0274,2 %
KDKristdemokraterna5492,2 %
Övriga partier1610,7 %

Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sandviken per valår
Parti200620102014201820222026
S47,8 %44,1 %43,7 %37,0 %37,1 %33,2 %
M17,3 %21,1 %15,5 %14,4 %15,6 %17,4 %
SD2,4 %6,0 %15,3 %21,4 %26,0 %23,8 %
V8,9 %8,1 %7,1 %8,4 %5,8 %6,9 %
C7,8 %5,6 %5,1 %6,7 %4,8 %4,4 %
MP3,2 %5,1 %3,9 %2,3 %2,6 %3,3 %
L5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,0 %3,9 %
Övr3,1 %1,1 %2,9 %1,1 %1,1 %1,7 %
KD4,5 %3,8 %2,7 %4,5 %4,1 %5,4 %
Valdeltagande79,7 %83,8 %86,1 %86,9 %83,2 %84,2 %

Valdeltagande i Sandviken 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sandviken 2014

Så skiljer sig Sandviken från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,7 % i Sandviken mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,7
  • SD +2,5
  • V +1,4
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • M −7,8
  • MP −3,0
  • KD −1,8
  • FP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sandviken, från 6,0 % till 15,3 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,1 % till 15,5 % (−5,6).

  • SD +9,3
  • M −5,6
  • FI +1,6
  • FP −1,3
  • MP −1,2
  • KD −1,0
  • V −1,0
  • OVR +0,6

Valdeltagande i Sandviken

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sandviken på plats 134 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sandviken är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Björksätra till 91,3 % i Säljan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Murgården (57,7 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (29,5 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.

  • SD −2,9
  • S −2,3
  • V +1,6
  • FP +1,2
  • C +0,8
  • MP +0,3
  • M −0,3

Största parti i Sandviken sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sandviken per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,2 %84,2 %
2022Socialdemokraterna37,1 %83,2 %
2018Socialdemokraterna37,0 %86,9 %
2014Socialdemokraterna43,7 %86,1 %
2010Socialdemokraterna44,1 %83,8 %
2006Socialdemokraterna47,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sandviken, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarrsätraS42,3 %S41,9 %84,6 %
BjörksätraS55,5 %S54,9 %74,0 %
Gästrike-Hammarby-Storvik SödraS42,7 %S34,7 %81,2 %
Jernvallen NorraS53,0 %S49,6 %86,2 %
Jernvallen SödraS42,9 %S40,7 %90,2 %
Jäderfors-NorrsätraS44,3 %S44,5 %79,1 %
JärboS39,2 %S35,9 %86,7 %
Kungsgården-ÅshammarS42,2 %S36,6 %87,7 %
MurgårdenS57,7 %S55,2 %77,6 %
SandbackaS41,3 %S39,9 %88,6 %
Sandviken CentrumS46,9 %S45,3 %83,4 %
Sandviken NorraS36,1 %S35,9 %88,8 %
Storvik NorraS41,7 %S37,0 %88,6 %
SäljanS41,7 %S39,4 %91,3 %
VallhovS45,1 %S42,6 %87,3 %
ÅrsundaS39,3 %S37,2 %85,0 %
ÖsterfärneboS29,5 %C28,4 %83,2 %

Utforska valdistrikten i Sandviken på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014