Valresultat Gävle 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.

Se Gävle på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
74 732
Avgivna röster
64 875
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Gävle

Riksdagsvalet 2014 i Gävle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 91534,1 %
MModeraterna13 50021,0 %
SDSverigedemokraterna10 17015,8 %
VVänsterpartiet4 3106,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9916,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 2485,1 %
CCenterpartiet2 7534,3 %
KDKristdemokraterna2 0873,2 %
FIFeministiskt initiativ1 6852,6 %
Övriga partier6401,0 %

Landstingsvalet 2014 i Gävle

Landstingsvalet 2014 i Gävle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 92729,6 %
MModeraterna14 92223,3 %
SDSverigedemokraterna7 48011,7 %
VVänsterpartiet5 4638,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 2266,6 %
SJPGSJPG4 0506,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 8736,1 %
CCenterpartiet2 6504,1 %
KDKristdemokraterna2 1733,4 %
Övriga partier2400,4 %

Kommunvalet 2014 i Gävle

Kommunvalet 2014 i Gävle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna19 27130,0 %
MModeraterna16 20125,2 %
SDSverigedemokraterna8 30812,9 %
VVänsterpartiet5 6548,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4 8597,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 8397,5 %
CCenterpartiet2 8894,5 %
KDKristdemokraterna1 9533,0 %
Övriga partier2560,4 %

Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • L
  • C
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gävle per valår
Parti200620102014201820222026
S40,8 %34,6 %34,1 %32,1 %33,3 %31,5 %
M22,0 %27,2 %21,0 %18,2 %19,2 %19,9 %
SD3,3 %7,4 %15,8 %19,5 %22,6 %19,6 %
V7,5 %6,8 %6,7 %8,5 %6,5 %8,0 %
MP5,3 %7,5 %6,2 %3,9 %4,0 %4,7 %
L7,1 %6,8 %5,1 %5,4 %3,8 %4,5 %
C6,2 %4,6 %4,3 %6,3 %5,0 %4,9 %
Övr2,8 %1,2 %3,6 %1,3 %1,4 %1,5 %
KD4,9 %3,8 %3,2 %4,9 %4,3 %5,7 %
Valdeltagande79,3 %84,7 %86,8 %87,5 %84,0 %85,1 %

Valdeltagande i Gävle 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gävle 2014

Så skiljer sig Gävle från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 34,1 % i Gävle mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,1
  • SD +3,0
  • V +1,0

Svagare än i riket

  • M −2,3
  • C −1,8
  • KD −1,3
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gävle, från 7,4 % till 15,8 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,2 % till 21,0 % (−6,2).

  • SD +8,4
  • M −6,2
  • FI +2,3
  • FP −1,8
  • MP −1,3
  • KD −0,6
  • S −0,5
  • C −0,3

Valdeltagande i Gävle

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gävle på plats 101 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gävle är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,1 % i Andersberg C till 92,5 % i Fridhem.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (51,1 %) och sitt svagaste i Villastaden (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 12 av 52 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 21,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • M +4,2
  • S −4,1
  • SD −2,9
  • FP +2,5
  • V +2,1
  • MP +1,4
  • C +0,2
  • KD −0,2

Största parti i Gävle sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gävle per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna33,3 %84,0 %
2018Socialdemokraterna32,1 %87,5 %
2014Socialdemokraterna34,1 %86,8 %
2010Socialdemokraterna34,6 %84,7 %
2006Socialdemokraterna40,8 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Gävle 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gävle, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Andersberg CS51,1 %S50,1 %66,1 %
Andersberg NS36,4 %S32,2 %84,8 %
Andersberg SS34,0 %S30,0 %88,4 %
Bergby-AxmarS39,6 %S35,1 %84,9 %
Björke-TrödjeM25,6 %M32,4 %90,8 %
Bomhus CS35,5 %S28,7 %91,1 %
Bomhus NS37,7 %S34,2 %81,9 %
Bomhus SOS43,6 %S38,9 %87,6 %
Bomhus SVS45,6 %S39,5 %87,7 %
Bomhus VS42,3 %S38,4 %77,8 %
Bomhus ÖS36,8 %S30,4 %89,4 %
Brynäs CS38,0 %S33,4 %80,1 %
Brynäs SS41,0 %S37,3 %77,3 %
Brynäs VS34,3 %S31,7 %79,0 %
Brynäs ÖS41,6 %S35,9 %77,0 %
ForsbackaS45,0 %S41,9 %84,1 %
FridhemM31,7 %M35,8 %92,5 %
Furuvik-YtterharnäsS30,9 %M31,5 %90,4 %
Hagaström N-LexeM28,9 %M36,1 %90,5 %
Hagaström S-Sälgsjön-HästboS33,5 %M28,7 %87,6 %
Hedesunda NS30,8 %S27,0 %81,2 %
Hedesunda SS30,8 %S26,8 %87,0 %
HemlingbyM27,8 %M33,1 %88,9 %
HemstaS36,2 %S32,1 %83,4 %
HilleS34,6 %M30,1 %89,8 %
NordostS44,0 %S43,4 %69,9 %
NorrM28,6 %M33,4 %83,3 %
Norrlandet-UtvalnäsM38,8 %M44,4 %90,4 %
Norrsundet-HamrångefjärdenS50,4 %S46,3 %87,2 %
NorrtullM27,1 %M33,1 %83,7 %
OlsbackaM26,4 %M29,9 %89,0 %
StigslundS35,6 %S29,7 %86,9 %
StrömsbroM30,7 %M32,7 %88,5 %
Sätra CS40,9 %S37,0 %79,4 %
Sätra NOS42,3 %S37,1 %85,4 %
Sätra NVS35,4 %S28,3 %89,0 %
Sätra VS38,9 %S35,3 %85,8 %
Sätra ÖS44,0 %S44,6 %68,8 %
Söder VS31,0 %M28,3 %83,6 %
Söder ÖS31,2 %S28,3 %81,8 %
SödertullS31,8 %S27,3 %78,5 %
SörbyS36,9 %S31,9 %83,9 %
Valbo CS40,7 %S37,1 %87,6 %
Valbo NS46,9 %S43,8 %80,0 %
Valbo VS33,9 %S29,6 %90,2 %
Valbo ÖS32,0 %M32,7 %91,2 %
VallbackenM27,1 %M31,5 %86,6 %
VillastadenM36,0 %M40,7 %81,4 %
Väster NM31,1 %M36,5 %85,2 %
Väster SS31,4 %M31,6 %82,2 %
ÅbyggebyS26,7 %M31,9 %90,8 %
Öster-AlderholmenS31,0 %S30,1 %77,7 %

Utforska valdistrikten i Gävle på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014